Фото: патријарх Кирил (инстаграм)

Литванија му забрани на патријархот Московски и на цела Русија Кирил да влезе во земјата поради, како што тврди, „поддршка за руската специјална воена операција во Украина“, пишува денеска литванскиот портал Делфи, повикувајќи се на литванското Министерство за надворешни работи.

„Патријархот на Москва и на цела Русија Кирил доби забрана за влез во Литванија поради неговата поддршка за руската специјална воена операција“, се вели во соопштението на Министерството.