Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека се приближува нова ера меѓу САД и Турција околу решавањето на ситуацијата во Либија.

Може да започне нова ера во билатералните односи за процесот на транзиција во Либија, изјави тој за националната телевизија ТРТ по телефонскиот разговор со американскиот колега Доналд Трамп.

Ердоган по телефонскиот повик рече дека може да започне нова ера меѓу Турција и Соединетите Држави во врска со транзицискиот процес во Либија, објави „Анадолија“.

Тој, исто така, истакна дека Турција стои пред Владата на националното единство на Либија, признаена од страна на Обединетите нации, а против пучистот и одбегнатиот генерал во пензија Калифа Хафтар и оние кои го поддржуваат.

Турскиот претседател истакна дека имало стратешки придобивки во Либија и ослободување на областа од нелегитимни сили и истакна дека Хафтар ќе биде исклучен од какво било политичко решение во Либија.

Ердоган рече дека Русија има одредена загриженост во врска со Либија и дека ќе одржи состанок со рускиот претседател поради тврдењата на Владимир Путин дека нема руски војници во Либија.