Најмалку 50.000 луѓе, според проценките на полицијата, демонстрирале против Франција во главниот град на Бангладеш, Дака, повикувајќи на бојкот на француските производи и обвинувајќи го Париз за поддршка на карикатурите на пророкот Мухамед, по изјавите на францускиот претседател Емануел Макрон за слободата на изразување.

Демонстрантите извикувале пароли како „бојкот на француски производи“ и „Не клеветете го пророкот Мухамед“, повторно палејќи кукла која го претставува францускиот претседател.

Маршот, во кој учествуваат десетици илјади исламисти, е само продолжение на слични акции што се одржаа во Бангладеш минатата недела. Францускиот претседател тогаш беше наречен „сатанист“, а демонстрантите ги запалија неговите фотографии. Слични протести имаше и во Пакистан.

Бесот на исламскиот свет започна со карикатура на пророкот Мухамед во францускиот сатиричен весник „Шарли ебдо“, инаку познат по провокативни цртежи, но и поради одбраната на Макрон на францускиот весник и слободата на изразување.