Грчки пилот на воен авион загина откако се урна авион, по пресретнување турски воени авиони, објавија грчки официјални лица. 

Грчкото воено воздухопловство претходно објави дека борбен авион од типот Мираж 2000-5 се урнал во близина на островот Скирос.

Според грчкиот весник „Катимерини“, се работи за еден од двата авиона испратени да пресретнат турски борбени летала над Егејско Море.