Фото: ЕПА

Целата потколеница му беше скршена, тоа е многу сериозна повреда кога првото нешто што треба да го направите е да се вратите на нормалната секојдневна функција. Тоа е дури и пред да почнете да размислувате да се врати спортистот на елитно ниво, рече професорот д-р Уеблекер, еден од тимските лекари на Баерн. „Можеби неколку луѓе би рекле ’во ред, наполнив одредена возраст, постигнав многу, имав многу успеси и среќен сум со мојата кариера’. И јас сум задоволен од мојата кариера, но знам дека уште може да има нешто големо на патот и подготвен сум да се борам за тоа“, вели Ноер

ФУДБАЛ – ПО „НАЈТЕШКАТА ПОВРЕДА ВО ПРЕТХОДНИТЕ ДЕЦЕНИИ“ ВО БАЕРН

Враќањата по повредите со долги паузи се случуваат постојано во фудбалот, но ретко имало толку интересен случај како оној на голманот на Баерн и на германската репрезентација, Мануел Ноер, не само со оглед на неговата возраст и природата на повредата, пишува Бундеслигата. Сѐ почна во декември 2022 година. Германија беше елиминирана од Светското првенство во Катар по групната фаза. Ноер планираше одмор по финалето на 18 декември, па имаше и неочекувано слободно време по неговото пристигнување во Минхен.
– Уште сѐ ми се вртеше во главата. Негативните вибрации исто така – рече тој во неодамнешниот документарец објавен од клубот.

ПОВРЕДА НА СКИЈАЊЕ

За да си помогне да ја расчисти главата, Ноер реши да оди на скијање со некои пријатели на Алпите, јужно од Минхен.
– За мене тоа беше исто како да одам во пекарница да земам леб. Скијам од мојата шеста година. Го правам тоа повеќе од 30 години и вакво нешто никогаш не се случило. Но, за жал, имаше нешто под снегот што ме блокира. Паднав и се повредив – вели Ноер.
Тогаш не знаеше, но кога со хеликоптер беше пренесен во блискиот град Мурнау, тоа беше почеток на 10-месечна одисеја додека тој повторно не заигра.
– Целата потколеница му беше скршена, тибулата, а исто така и фибулата. Медицински гледано во однос на дијагнозата, тоа е многу сериозна повреда кога првото нешто што треба да го направите е да се вратите на нормалната секојдневна функција. Тоа е дури и пред да почнете да размислувате да се врати спортистот на елитно ниво. Тоа беше многу сериозна повреда. Тоа е веројатно најтешката повреда што ја имавме во Баерн во претходните неколку години или дури децении во однос на професионален фудбалер – рече професорот д-р Питер Уеблекер, еден од тимските лекари на Баерн, пренесе Бундеслигата.
Баерн требаше да ја продолжи сезоната во Бундеслигата на гостувањето кај Лајпциг на 20 јануари 2023 година, па вестите предизвикаа шокантни бранови низ клубот додека се подготвуваа за втората половина од сезоната.
– Веднаш испратив порака во тимот и веднаш се извинив. Им кажав дека веројатно ќе бидам надвор од теренот до следната сезона – рече Ноер.
Во тоа време Свен Улрих беше единствениот друг голман сениор во тимот, па Баерн реагираше со доведување на Јан Сомер од Борусија Менхенгладбах. Сето тоа го остави Ноер со скршеница на ногата, со долг пат до закрепнување и без гаранција за враќање во неговата најдобра форма, оставен сам на себе да си го врати местото во тимот, со оглед на присуството на голман од калибарот на Сомер. Можеби лесната опција ќе беше да се пензионира, оти имаше 36 години и веќе ја освои практично секоја индивидуална и тимска награда што му беше достапна во блескавата кариера. Но, не и Ноер.

МОЖАМ ДА СЕ ВРАТАМ

– Можеби неколку луѓе би рекле „во ред, наполнив одредена возраст, постигнав многу и имав многу успеси и среќен сум со мојата кариера“. Очигледно дека и јас сум задоволен од мојата кариера, но знам дека уште може да има нешто големо на патот и јас сум подготвен да се борам за тоа. Тоа ми треба, за мене, затоа што сум многу амбициозен, но и затоа што сакам да играм во тим и сакам да бидам фудбалер. Затоа си поставив цел да кажам: „Можам да се вратам“ – вели Ноер.
Тоа беше процес чекор по чекор, никако брз. Првата фаза беше да ја остави коската да заздрави. Бидејќи тибулата е многу голема коска, за заздравување треба особено долго време. И, како што вели Ноер, додека закрепнуваше неговата нога, пресудна беше и психолошката страна на работите.
– За жал, претходно бев отсутен долги периоди. Од една страна е фрустрирачки затоа што претходно сум бил повреден, но од друга страна помага да се има план за да можеш да се подготвиш за тоа што може да се случи за време на рехабилитацијата и враќањето. Беше тешко да се прифати дека тоа е реалноста, но секогаш се справував со тоа на позитивен начин и секогаш се трудев да го извлечам најдоброто од секој тренинг, секоја терапија, секоја сесија за рехабилитација. Имав голем тим околу мене. Да се откажам не беше опција. Толку многу уживам што сум професионален фудбалер што реков: „Апсолутно сум решен да се вратам“ – рече Ноер, пренесе Бундеслигата.
Следната фаза од неговото физичко закрепнување беше да научи повторно да оди под водство на клупскиот тим физиотерапевти и лекари. Тогаш требаше да се изгради неговата мускулна структура уште пред да може повторно да размислува за трчање. Навистина, дури во април 2023 година, четири месеци по скршеницата, тој беше во фаза кога можеше да ја направи својата прва сесија на трчање. Тој исто така редовно правеше рендген-снимки за да се увери дека коската добро се држи. Сепак, и покрај целата помош на располагање на Ноер, неговиот пат до закрепнувањето беше далеку од јасен.
– Секогаш има пречки. Една беше тоа што не можев да додавам подолго од три или од пет метри. Постојано имав малку болки во ногата на десната страна, па мораше да ми извадат малку метал – објасни тој.
Сепак, имаше уште една пречка на неговиот пат. Со оглед на претрпената траума на десната страна, левата страна од телото на Ноер почна да се прекомпензира, што доведе до мало кинење на мускулите во периодот на одмор, повеќе третмани и физиотерапија пред да може да продолжи, пишува Бундеслигата.
– Му се восхитувам поради начинот на кој се врати. Можеби не треба ни да го кажам ова, но горд сум на него што се врати од толку сериозна комплицирана повреда. Од првиот ден кога го запознав, тој имаше голема јасност во остварувањето на својата цел на таков неуморен начин, низ сите подеми и падови. За тоа заслужува максимална почит – рече тренерот Томас Тухел.
Враќањето на Ноер беше комплетирано на 28 октомври 2023 година, кога тој беше во стартната постава за домашниот меч на Баерн со Дармштад, 351 ден од неговиот последен настап за актуелниот шампион во Бундеслигата.
– Бев многу возбуден што се вратив. Дефинитивно имаше подеми и падови, но секогаш имав волја да се вратам. Уште сум многу амбициозен и успеав да се вратам со многу стручњаци, лекари, кондициски тренери и тренери и многу сум им благодарен. Јас сум некој што сака да тренира. Другото беше менталниот аспект. Секогаш верував во тоа. Ретко сум бил посреќен од ова што конечно успеав и што толку многу што ме придружуваа беа на стадионот денеска – рече Ноер откако не прими гол во победата со 8-0.
Ноер уште има претпазлив пристап и не е во сегашната селекција на Германија за мечевите со Турција и со Австрија.
– Имав многу добар контакт со Ману во претходните неколку месеци и му честитав за секој мал развој. На крајот на краиштата, статистиката е јасна, а јас и самиот го доживеав тоа по толку сериозна повреда, се враќаш и по првите неколку натпревари, кои се многу емотивни, често има мал пад каде што постои ризик од повреди на мускулите. Имајќи го тоа на ум, здраво е тој и неговото тело да имаат неколку дена одмор – објасни селекторот Јулијан Нагелсман. Н.М.