Италијанските медиуми тврдат дека повеќе клубови од Серија А ќе им забранат на своите фудбалери да одговорат на повикот на своите репрезентации, што значи дека капитенот Горан Пандев не би бил достапен за клучниот меч на Македонија против Грузија за пласман на Европското првенство во 2021 година.

Се работи за одлука на регионалните здравствени власти (АСЛ) во повеќе италијански региони, вклучувајќи ја и Лигурија, односно Џенова, каде што Пандев денеска играше против Рома. Според италијанските медиуми, покрај Џенова и Фиорентина, Сасуоло, Рома, Лацио и Интер им забраниле патување на своите странски фудбалери, бидејќи во овие клубови има барем еден позитивен на ковид-19. Оваа вест доаѓа по најавата на Наполи дека нема да го пуштат ниту Елиф Елмас да настапи против Грузија.

Останува да се види дали ќе има официјална потврда на оваа информација.