Бојата што може да се вклопи речиси во секој ентериер и стил на декорација е сивата. Од сезона во сезона е омилен избор при уредувањето на домови и се чини дека ова нема да се промени. Она што се менува се сивите нијанси, кои во одреден момент ја носат титулата најпопуларни, а во последно време станува збор за светлосива нијанса што се крие зад кодот RAL 7038.
1. Таа е неутрална и сестрана: изгледа особено добро во спалната соба, а светлосивите ѕидови се релаксирана алтернатива на острата бела боја. Благодарение на неа, собата изгледа пространо. Ако сакате да додадете малку драма во целата приказна, комбинирајте ја со темносиви детали.
2. Сивата носи софистицираност во внатрешноста: во комбинација со бело, оваа сива нијанса изгледа елегантно, а сивите кујнски елементи или трпезаријата се дел од домот што, благодарение на оваа боја, изгледаат луксузно, привлечно и релаксирачки.
3. Сивата е синоним за скандинавските ентериери: скандинавските ентериери се инспирација за многумина. Тие се познати по своите чисти линии и акцент на квалитетен дизајн.
4. Ќе ја нагласи топлината на природните материјали: совршено одговара на природни материјали што имаат смирувачки ефект во домот и создаваат чувство на топлина.