Полициски службеници од отсекот за недозволена трговија со дрога и оружје при
СВР Битола ги лишија од слобода А.А(30) и К.М. (39) од Битола, бидејќи кај нив била
пронајдена дрога.

Според соопштението на СВР Битола кај двајцата битолчани истиот ден кај двајцата битолчани била пронајдена прашкаста материја.

Против нив е поднесена кривична пријава за „Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“ казниво по член 215 од Кривичен законик.

На двајцата осомничени, судија на претходна постапка им одреди мерка притвор. М.М.