Рочиштето за предметот ТНТ е одложено заради здравствени пречки на надлежниот обвинител, информираат од Кривичниот суд.

Следното продолжение на главната расправа е веќе насрочено за среда, за кога се повикани странките, додаваат од судот.

Во предметот ТНТ, кој се однесува на уривањето на станбено-деловниот комплекс „Космос“ на бизнисменот Фијат Цаноски, меѓу обвинетите се поранешниот премиер Груевски, поранешниот министер за транспорт и врски, Јанакиески, како и поранешниот градоначалник на општина Гази Баба, Тони Трајковски.

Според обвинението, тие во 2011 година сториле кривично дело од политичка омраза со уривање на комплексот „Космос“ на Фијат Цаноски.