Фото: Игор Бансколиев

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните три дена (од 24 до 26 јуни), направени се 2.880 тестови, а регистрирани се 180 нови случаи на ковид-19: Скопје – 118, Охрид – 12, Кавадарци – 8, Тетово – 6, Битола и Струмица – по 5, Штип и Неготино – по 4, Прилеп и Кочани – по 3, Куманово, Велес, Гостивар и Кичево – по 2, Струга, Ресен, Радовиш и Делчево – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (180), регистрирани се 29 реинфекции.

Регистрирани се 153 оздравени пациенти од: Скопје – 70, Куманово – 20, Битола – 9, Охрид – 7, Велес – 6, Струмица, Штип и Дојран – по 5, Прилеп – 4, Струга, Свети Николе и Македонски Брод – по 3, Гостивар, Кичево и Ресен – по 2, Кавадарци, Тетово, Кочани, Виница, Кратово, Крушево и Демир Капија – по 1.

Во текот на изминатите 3 дена (од 24 до 26.06.2022) не е пријавено ниту едно починато лице. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од „Мој Термин“ не се регистрирани починати лица.

Досега во земјата се направени вкупно 2.078.512 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 313.540, бројот на оздравени пациенти е 303.648, на починати е 9.322, а бројот на активни случаи изнесува 570.

Дистрибуција по градови – заболени (вкупно), активни случаи (вкупно)

Скопје 147.986, активни 363
Куманово 16726, активни 19
Битола 15769, активни 29
Прилеп 14246, активни 15
Тетово 13508, активни 14
Кавадарци 10725, активни 21
Велес 9814, активни 6
Гостивар 9622, активни 8
Охрид 8984, активни 37
Штип 8102, активни 13
Струмица 8094, активни 10
Кичево 5662, активни 5
Кочани 5112, активни 9
Струга 4736, активни 3
Гевгелија 4427, активни 1
Неготино 3708, активни 8
Ресен 2758, активни 4
Свети Николе 2640, активни 0
Радовиш 2532, активни 1
Крива Паланка 2419, активни 0
Делчево 1987, активни 1
Берово 1693, активни 1
Дебар 1681, активни 0
Валандово 1488, активни 0
Виница 1396, активни 0
Пробиштип 1268, активни 0
Богданци 1023, активни 1
Кратово 967, активни 0
Крушево 931, активни 0
Демир Хисар 836, активни 0
Македонски Брод 743, активни 1
Демир Капија 594, активни 0
Македонска Каменица 525, активни 0
Пехчево 486, активни 0
Дојран 352, активни 0