Фотовест: Маратонец трча во одело како да доцни на бизнис-состанок

Еден од учесниците на Скопскиот маратон трча во невообичаена опрема, носејќи одело во текот на трката низ улиците на главниот град, како што се...

Денеска ќе се одржи традиционалниот Охридски пливачки маратон

Осуммина пливачи, седум во машка конкуренција и една девојка ќе пливаат денеска на патеката „Климе Савин“ од Свети Наум до Охридското пристаниште на традиционалниот...

Китинов: Забраните ја направија трката неправедна кон Ѓоковиќ, но нејзината неизвесност...

Едно од најголемите спортски ривалства на денешницата не доби ново поглавје во Њујорк, откако на САД опен изостана ново соочување помеѓу тениските соперници Новак...

За испливаните 64 километри на Марко му беа потребни натчовечки напори,...

Шеснаесетгодишниот Марко Пејчиновски, дете кое боледува од ретка болест, го преплива Охридското Езеро на релација Охрид – Струга – Свети Наум. Утрово пристигна на...

Стефановски: Отсекогаш имало проблеми со организацијата на Охридскиот пливачки маратон, но...

Се врши притисок да се одржи Охридскиот пливачки маратон. Јас сум секогаш тука да помогнам, тоа е наша најдобра манифестација и греота би било...

Кадетите го освоија ЕХФ-шампионатот и обезбедија пласман на ЕП и СП

Кадетската ракометна репрезентација на Македонија е победник на ЕХФ шампионатот во Летонија откако во драматичното финале славеше над селекцијата на Швајцарија со 24-22. Со триумфот...

Нуров освои злато за Македонија на Медитеранските игри

Магомедгаџи Нуров го освои златниот медал во борење во категоријата до 97 килограми на Медитеранските игри во Оран, Алжир, откако во одлична борба го...

Нема да биде исто без Лазаров и Миркуловски на теренот, но...

Македонскиот ракомет и репрезентацијата повеќе нема да бидат исти, како ниту ракометната Лига на шампионите, ниту европските и светските првенства, без Кире и Жути...

Бугарија ја почувствува силата на Македонија, но се извлече

Бугарската фудбалска јавност попусто се убедуваше дека нема потреба за страв од Македонија во пресрет на денешниот меч од Лигата на нации одигран во...

Македонија во Разград фокусирана само на фудбал, мотив е националниот дрес

Фудбалските репрезентативци на Македонија денеска тренираа на „Хувефарма арена“ во Разград, каде што утре ќе се сретнат со Бугарија (од 18 часот) во новиот...