Аргентина е фудбалски светски првак, а Меси стигна до долго посакуваниот...

Аргентина по третпат стана светски шампион откако во спектакуларното финале на Мундијалот во Катар ја совлада Франција по подоброто изведување пенали. За Аргентина, која го...

Меси за соборувањето на рекордот на Марадона: Диего би бил многу...

Лионел Меси проговори за соборувањето на рекордот на Диего Марадона за натпревари за националниот тим. Натпреварот одигран синоќа против Полска (2:0) беше 22-ри за напаѓачот...

Поради знаме, ФИФА почна дисциплинска постапка против Србија

Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) потврди дека е отворена дисциплинска постапка против Фудбалската федерација на Србија откако знаме на кое Косово е прикажано како дел од територијата...

Кралот на Саудиска Арабија прогласи државен празник по победата над Аргентина

Врховниот монарх на Саудиска Арабија, Салман бин Абдулазиз, ја прогласи среда за национален празник и неработен ден поради триумфот над Аргентина на Светското првенство,...

Морган Фриман „го украде“ шоуто на отворањето на Мундијалот во Катар

Попладнево, со спектакуларно шоу, беше отворено 22-то Светско фудбалско првенство, кое годинава се одржува во Катар. Холивудскиот актер Морган Фриман, кој беше задолжен за...

„Богатството од ова ЕП е да одиграме што повеќе натпревари“

Наша цел на ова ЕП ќе биде да го извлечеме максимумот од репрезентацијата и да се покажеме во светло издание, односно да видиме до...

Авантура со совладување пречки на „ОЦР Скопје“ го качи адреналинот на...

Качување по јаже, прескокнување преку дрвен ѕид, носење вреќи наполнети со песок, ползење по кал, фрлање копје, совладување стрмен терен беа само дел пречките...

Адреналинска трка со совладување пречки на „ОЦР Скопје“ ќе се одржи...

Голем е бројот на тркачи што сакаат да ја разбијат монотонијата на трчањето и да ги проверат силата и потенцијалот на своето тело, па...

Дамјан Гроздановски долета од Брисел за да трча на Скопскиот маратон...

Го нарекоа маратонецот што трча во одело како да доцни на бизнис-состанок. Дамјан Гроздановски се појави на вчерашниот Скопски маратон во елегантен костум и...

Скопскиот маратон низ фотографии: Насмеани лица, „бизнисменот“ и кениската доминација

Над 8.500 натпреварувачи од 47 земји, меѓу кои околу 200 трчаа маратон, а над 1.000 полумаратон, учествуваа на годинашното 18-то издание на Скопскиот маратон,...