„Епл“ работи на ајпед ер со екран од 12,9 инчи

Техно Сите модели на ајпед ер што компанијата „Епл“ досега ги пласираше на пазарот имаа екрани помали од 11 инчи, но „Диџитајмс“ тврди дека компанијата...

Колекцијата НЛО за ајфон 15 содржи фрагменти од метеорит

Техно За годинешната Ноќ на вештерките, компанијата „Кавијар“ подготви колекција НЛО од луксузни дизајни за ајфон 15 про и ајфон 15 промакс. Станува збор за...

Поевтини очила без контролер

Техно Марк Гурман во својот нов билтен за „Паур он“ за „Блумберг“ објави дека компанијата „Мета“ ги променила маркетинг-плановите за своите слушалки „куест“ откако „Епл“...

„Виво“ подготвува два нови телефона на преклопување

Техно Според податоците објавени на интернет-страницата ЕУИПО (European Union Intellectual Property Office), компанијата „Виво“ ќе пласира два нови мобилни телефона со механизам на преклопување. „Виво“ моментално...

Ботови со вештачка интелигенција создадоа софтвер за седум минути

Техно Четботови напојувани со вештачка интелигенција (ВИ), како ЧетГПТ, можат брзо и економично да водат софтверска компанија со минимална човечка интервенција, покажа новото истражување. Во неодамна...

„Роблокс“ конечно доаѓа на „ПлејСтејшн“

Техно „Роблокс“, една од најпопуларните платформи за креирање игри, конечно ќе биде достапна на плејстејшн-конзолите од октомври, беше објавено на конференцијата за програмери на „Роблокс“...

Седум грешки при чистење на индукциската плоча

Индукциските шпорети и рингли се популарни благодарение на нивното кратко време за готвење, енергетската ефикасност и безбедноста при употреба. Тие се загреваат побрзо од...

Првиот автомобил на „Епл“ до крајот на деценијата

До крајот на деценијата во продажба треба да се појави првиот автомобил со логото на „Епл“, кој ќе има радикално поинакво ветробранско стакло на...

Најпродаваните телефони во првата половина на 2023 година

Објавена е листата на најпродавани телефони во светот за првите шест месеци од оваа година, а на неа доминираат две компании. Иако има пет...

Вештачката интелигенција доаѓа на „Вотсап“

Речиси и да нема технолошка компанија што не започнала со некакво тестирање на вештачка интелигенција. Благодарение на програмите како ЧетГПТ, Бард, ДАЛЛ-Е и многу...