Откриени спецификациите на „редми 10“ на „Шаоми“

Техно Брендот „Редми“ на „Шаоми“ го претстави новиот паметен телефон, а пред тоа „по грешка“ беа објавени неговите спецификации. „Шаоми“ ги објави порано од планираното...

Клучни трендови во технологијата во наредната деценија

Техно Кога ќе ги погледнеме последните десет години, повеќе од очигледно е дека светот на технологијата е подготвен за брз раст и развој. Од вештачката...

„ГолденАј 007“ конечно доаѓа на Иксбокс и Нинтендо свич

Техно Познатата игра „ГолденАј 007“ доаѓа наскоро на конзолата Иксбокс на „Мајкрософт“, како и на рачната играчка конзола Свич на „Нинтендо“. Станува збор за ремастер...

Феjсбук со наjголем прекин досега

Изминативе денови делумното паѓање на страницата на Фејсбук ги погоди корисниците од целиот свет. Според „ЦНН бизнис“, овој пад предизвикуваше проблеми нешто над 14...

Сателитската СОС-функција на ајфон 14 е достапна и во Европа

Техно Сателитската СОС-функција наменета за ајфон 14 е достапна и за корисниците во Европа, односно во одредени европски земји. Како што е веќе познато, функцијата...

Мини-компјутер што го собира во џебот

Компанијата XCY започна продажба на својот ултракомпактен преносен мини-компјутер Н4100, кој може да стои на вашата дланка. Овој компјутер е доволно моќен за да...

Копилот АИ на „Мајкрософт“ доаѓа на Виндоус 10

Техно Амбициите на „Мајкрософт“ за вештачка интелигенција се враќаат малку наназад, а компанијата потврди дека помошникот за вештачка интелигенција Копилот (порано познат како Бинг чет)...

Лесни начини за ладење на вашиот лаптоп

Техно Погрешната употреба и неодржувањето на вашиот лаптоп може да предизвикаат прегревање, особено при екстремна топлина. Последиците од ова може да бидат влошување на неговото...

Носечки егзоскелет им помага на луѓето повторно да одат

Кристен Соренсен имаше 55 години кога минатата година остана парализирана од вратот надолу. - Дојде од никаде. Бев добра, а и вежбав секој ден, сѐ...

ЛГ-телевизорот на собирање се појавува на пазарот годинава

Помина една година от кога беше прикажан 65-инчниот прототип на телевизор на собирање „ЛГ дисплеј“ на ЦЕС. А сега „ЛГ електроникс“ овој концепт на...