Првиот траект со течен водород исплови од Норвешка

Техно Првиот траект со погон на водород е вклучен во операциите на компанијата „Норлед“. Норвешката поморска управа издаде лиценца за траектот „МФ Хидра“, кој по...

Спарки е првото роботско куче со мускулно-скелетни екстремитети

Техно Кинескиот стартап „Хенгбот“ го претстави првото роботизирано куче во светот со мускулно-скелетни екстремитети. Иновативниот робот може да трча, скока и изведува трикови како вистинско...

Роботска ајкула собира до 21.000 шишиња од реките дневно

Техно Роботската ајкула, која е изум на компанијата „Ран Марин“, би можела да даде значаен придонес во чистењето на реките. Основач на „Ран Марин“ е...

„Нокиа“ се враќа во светот на предводниците со моделот „меџик макс“

Техно „Нокиа“ најави два мобилни телефони на неодамна одржаниот Светски мобилен конгрес, а моделот „меџик макс“ ќе им конкурира на другите предводници на пазарот. Откако...

„Епл“ подготвува жолти „ајфон 14“ и „ајфон 14 плус“

Техно Во март минатата година компанијата „Епл“ ги претстави зелените верзии на серијата „ајфон 13“, а сега на социјалната мрежа Веибо се појави информација дека...

„Шаоми“ претстави хуманоиден робот

Техно Компанијата „Шаоми“ на светскиот мобилен конгрес во Барселона претстави сѐ што има, а најголемо внимание привлекоа хуманоидниот робот Сајбер уан, Сајбер дог и безжичните...

„Ван плус 11 концепт“ ќе има задно течно осветлување

Техно „Ван плус 11“ е моќен паметен телефон, но неговиот дизајн не е особено возбудлив. Меѓутоа, компанијата сега објави верзија наречена „ван плус 11 концепт“,...

Направена првата јахта со 3Д-печатач

Техно Дизајнерот Јозеф Форакис го претстави првиот концепт на суперјахта направен со помош на 3Д-печатач. Јахтата наречена „Пегазус“ е долга 88 метри и доаѓа со...

Дали знаете што значи префиксот „ај“ во зборот ајфон?

Техно Во 1998 година, Стив Џобс го претстави ајмек, првиот уред на „Епл“ досега со сега универзално популарниот префикс „и“ или „ај“. Малата буква „и“ пред...

Ајпед на преклопување би можел да пристигне следната година

Техно Компанијата „Епл“ наводно работи на различна верзија на својот ајпед, која би требало да се појави во 2024 година. Познатиот и доверлив аналитичар Минг-Чи Куо...