В петок, во специјален прилог на четири страници од нашиот дописник од Стразбур, Тони Гламчевски, прочитајте за мониторингот на Комитетот на министрите на Советот на Европа за (не)извршувањето на пресудите на Судот за човекови права од страна на Бугарија.
Да не дозволиме Македонија да биде жртва на нефункционално меѓународно право Во услови кога Македонија веќе три години е блокирана од страна на Бугарија во обидот да ги почне пристапните преговори со Европската Унија, несомнено иницирањето на една слична независна истрага под патронат на ОН може да потврди дека Софија...
Поезијата на Ацо Шопов е истовремено и лична и општочовечка - Со Кристина Е. Крамер американска лингвистка, славистка и балканистка, долгогодишна шефица на Одделението за словенски јазици и книжевности при Универзитетот на Торонто, која во моментов работи на препев на англиски јазик на поезијата на Ацо Шопов, еден од најголемите...
-Преку преговарачките глави, Софија сака да не обезглави Што се крие зад наводното бугарско одложување на ветото? Дали ваквата изјава на бугарскиот премиер Кирил Петков е нова стапица за Македонија? Дали е тоа уште еден обид за денационализација и деноминација на македонската нација, со цел Македонија да се стави пред...
Фашист,терорист, наредбодавец за масовни убиства - Висока бугарска делегација предводена од премиерот Кирил Петков вчера ја посети Битола, а како причина за посетата беше отворањето на центарот за култура „Иван Михајлов“. Бугарскиот премиер беше придружуван од бугарската потпретседателка Илијана Јотова, како и од шефицата на бугарската дипломатија, Теодора Генчовска. Бугарските...
По заедничката литургија на митрополитот г. Тимотеј, надлежен архијереј на дебарско-кичевската епархија на МПЦ-ОА, заедно со епископот антаниски г. Партениј, архијерејот на Вселенската патријаршија г. Кирил, кој дојде во Бигорскиот манастир од Вселенската патријаршија со благослов на патријархот вселенски г.г. Вартоломеј, пред верниците тој соопшти дека „годинава неговата божествена...
Кој е македонскиот наратив, македонската национална приказна и како македонскиот наратив се менуваше од 1945 година до денес, посебно во последните пет години? Кој е македонскиот наратив за византискиот и средновековниот период? Одговорот на овие прашања, според мое мислење, барем во делот на градење/зачувување на македонската национална свест, го...
Несомнено, констатацијата дека малцинствата се мостови е точна и во практика така треба и да биде, но кога доаѓа од устата на бугарскиот претседател Радев, таа звучи крајно лицемерно. Имено, Радев наместо прво да погледне во својот двор и да ги удри темелите за градење вакви мостови кон Македонија,...
Во денешното печатено издание „Нова Македонија“ прочитајте: Анализа за интегралноста на проблемот на МПЦ-ОА со непризнавањето на автокефалноста, и наметнатите проблеми над македонскиот народ и држава, поврзани со името, идентитетот, јазикот и со историјата. Авторот на анализата, Јасминка Павловска, со компаративен приод го лоцира заедничкиот именител на условувањата кон МПЦ-ОА, од...
Колишевски бил еден од ретките југословенски револуционери што имале храброст да му се спротивстават за некои јазични ставови на Ј.Б. Тито. Во дискусија за јазикот на седница на Извршниот комитет на СКЈ во 1963 година, тој, меѓу другото, му рекол на врховниот командант: „Впрочем, кога се работи за рамноправност...