Рекордна бројка од 467 новозаразени во Србија

Во изминатите 24 часа, во Србија биле спроведени 10.381 тест за ковид-19, при што позитивни биле 467 лица – што е рекорд во однос...

Србија прва во Европа според бројот на вакцинирани кои примиле по две дози

Во Србија против коронавирус досега се вакцинирани 1.230.836 лица, а 428.202 лица примиле по две дози од вакцината, според податоците на српската Влада, пренесува...

Грција урива рекорди со бројот на заразени

Трет ден по ред Грција урива рекорди по бројот на новозаразени со коронавирусот. За 24 часа се регистрирани 35.580 нови случаи на ковид-19, што...

Грците ќе носат по две маски од 3 јануари, а угостителите ќе затвораат на...

Две заштитни маски или една од моделот „КН95“ ќе се признаваат во супермаркетите и јавниот транспорт во Грција од 3 јануари догодина, со воведувањето...

Рекордниот број на заразени во Бугарија носи предупредувања за нови рестрикции

Бугарија, која има најнизок процент на вакцинирана популација во ЕУ, објави рекорден дневен број на заразени и смртни случаи од коронавирус. Во последните 24 часа...

Србија ги ублажи мерките – се отвораат угостителските објекти

Кризниот штаб на Србија одлучи да дозволи отворање на терасите на угостителските објекти од понеделник, со посебни мерки, како и продолжување на работата на...

Во последните 24 часа во Словенијa 32 новозаболени

Во Словенија изминатите 24 часа се тестирани 1.034 лица и се потврдени 32 новозаразени со ковид-19, или петмина помалку од вчера, а не е...

Над 2.000 новозаразени во Грција

Бројот на новозаразени со ковид-19 нагло се зголеми во Грција во последните денови, а денеска се регистрирани 2.107 нови случаи на ковид-19. Најголемиот број, повеќе...

Во Србија голем пораст на новозаразени, дури 276 во еден ден

Бројот на пациенти заразени со коронавирус и натаму расте во Србија. Како што пренесува „Блиц“, во изминативе 24 часа регистрирани се 276 новозаразени од...

Во Србија 1.966 нови случаи на коронавирус, починаа 37 лица

Во текот на последните 24 часа во Србија се регистрирани 1.966 случаи на коронавирус, а починаа 37 лица. Направени се 7.573 тестови. Хоспитализирани се 7.631...