„Торлак“ ќе произведе четири милиони вакцини во првата фаза

Супстанцијата за производство на вакцината „спутник В“ пристигнува во Институт „Торлак“ денеска, а производството на вакцината во тој институт започнува утре, изјави денеска министерот...

Влезот во Словенија зависи од која вакцина е примена

Словенија донесе одлука со која поинаку се третира влезот во таа земја, со оглед на видот на вакцината што ја примил патникот. Шефот на Штабот...

Бугарија забрани влез за граѓани од држави кои не се во ЕУ

Бугарскиот министер за здравство Кирил Ананиев им забрани на граѓаните од земји што не се членки на ЕУ да влезат во Бугарија, соопшти денеска...

Во Србија стигна првиот контигент лекови против коронавирус

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, изјави денеска дека еден контингент од најновите лекови против коронавирусот веќе пристигнал во земјата. Таа додаде дека лекот сега...

Во Црна Гора 515 новозаболени со коронавирус и еден починат

Во последните 24 часа во Црна Гора се регистрирани 515 новозаболени со коронавирус и еден смртен случај. Вкупниот број на смртни случаи поврзани со Ковид-19...

Во Словенија задолжителен карантин за сите што биле во контакт со новиот сој

Сите оние што биле во високоризичен контакт со лице потенцијално заразено со омикрон-сојот на коронавирусот во Словенија ќе мора да бидат во карантин. Правилото што...

Хрватска го објави протоколот за свадби – најмногу 150 гости, на подиумот да се...

Хрватскиот завод за јавно здравје објави детални препораки за одржување на свадби кои од неодамна повторно се дозволени во Хрватска. Дел од препораките се...

Во Црна Гора регистрирани најмногу заболени од почетокот на вториот бран

Црногорскиот институтот за јавно здравје потврди 57 нови случаи на инфекција со коронавирус, што е најголемиот дневен број од почетокот на вториот бран на...

Турција ѝ донира 30.000 вакцини на Босна и Херцеговина

Турција најави донација на 30.000 вакцини против коронавирус на Босна и Херцеговина. Донацијата е дел од договорот постигнат од членовите на претседателството на БиХ со...

Во Србија 326 новозаболени од коронавирус, починаа две лица

Во последните 24 часа, уште 326 лица се разболеа од коронавирус во Србија, што е повеќе од двојно повеќе од претходниот ден. Како што беше...