Мигрантските кампови на грчките острови под строг режим поради коронавирусот

Центрите за прием на мигранти на неколку грчки острови се ставени под двонеделна блокада оваа недела со цел да се намали ширењето на коронавирусот,...

Западен Балкан бара помош од ЕУ: „Овозможете да се приклучиме кон набавката на медицинска...

Со писмо адресирано до претседателката на Европската комисија, Урсула Фон дер Лејен, и претседателот на Европскиот парламент, Давид Сасоли, претседателите на парламентите од Западен...

Премиерот на БиХ позитивен на коронавирус

Премиерот на Федерацијата Босна и Херцеговина, Фадил Новалиќ, е позитивен на коронавирус. Тој ги почувствувал првите симптоми на неодамнешниот мировен марш по повод одбележувањето на...

Во Турција 29.762 нови случаја на коронавирус

Турција регистрира 29.762 нови случаја на коронавирус вклучувајќи и 1.142 симптоматски пациенти. Починале 146 лица. Во Турција бројот на заразени надмина три милиони, а бројот...

Во Србија пристигнуваат милион дози од кинеската вакцина

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ќе ја пречека испораката на милион дози на вакцината „Синофарм“ од Кина. Како што соопшти прес-службата на Вучиќ, утрово ќе...

Вкупно 33 лица заразени меѓу војниците во БиХ

Во болницата Касиндо-Лукавица во Источно Сараево вчера почина З.Ц. член на вооружените сили на Босна и Херцеговинакако последица на ковид-19, соопшти тамошното Министерството за...

Ваучер од 50 евра за вакцинираните пензионери во Црна Гора

Во Црна Гора сите пензионери кои ќе се вакцинираат против коронавирус во јули ќе добијат ваучер за туризам од 50 евра. Министерството за здравство, исто...

Во Србија над 600.000 граѓани примиле по две дози од вакцината

Во Србија досега се извршени вкупно 1.704.790 вакцинации, а 623.424 граѓани примиле по две дози од вакцината, објави РТС. Србија е прва во регионот според...

Во Хрватска 2.772 новозаразени со коронавирус, 20 починати

Во Хрватска се евидентирани 2.772 нови случаи на зараза со коронавирус, така што бројот на активни случаи во Хрватска е вкупно 15.106, додека починале...

Вакцинацијата во Атина одложена поради лошите временски услови

Обилни врнежи од снег беа забележани во грчката престолнина Атина, а властите ги предупредуваат жителите, особено во северните и источните предградија, да избегнуваат непотребно...