Повеќе од 240 мигранти на Лезбос заболени со коронавирус

Повеќе од 240 мигранти кои престојуваат во привремената населба со шатори, која беше поставена минатата недела на грчкиот остров Лезбос по пожарот во прифатниот...

Во Хрватска 828 новозаразени, починаа 15 лица

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 828 нови случаи на инфекција со коронавирус, а 15 лица починале, објави Националниот штаб за цивилна...

Протести во Словенија, се бара отворање на училиштата

Во последните 24 часа, со намален опсег на тестирање, потврдени се 580 нови инфекции со коронавирус и 13 смртни случаи. Словенечката влада почнува да...

Грција почна со вакцинација против ковид-19 во бегалските кампови

Барателите на азил во Грција денеска застанаа во ред за да добијат вакцина против коронавирус бидејќи грчките власти дадоа дозвола за вакцинација на мигрантите...

Во Србија уште 11 жртви на коронавирус, регистрирани се 266 новозаразени

Во последните 24 часа во Србија се регистрирани 266 заразени со коронавирус и 11 починати. Тестирани биле вкупно 7.529 лица. Иако бројот на новозаразени е...

Тужба за грчки свештеници кои давале причест и покрај забраната

Грчката влада побара од обвинителството да покрене обвинение против двајца свештеници кои служеле за причестување и покрај забраната, со цел да се спречи ширењето...

Првите вакцини против коронавирус во БиХ ќе пристигнат до 10 февруари

Агонијата околу набавката на вакцини за коронавирус во БиХ би можела да заврши многу скоро. Првите дози на вакцини наскоро треба да стигнат до...

Нов црн рекорд во Грција, регистрирани уште 1.547 заразени со коронавирус

Во Грција се потврдени рекордни 1.547 нови случаи на коронавирус, а 10 пациенти со ковид-19 починаа, со што вкупниот број на смртни случаи е...

Црногорските поморци во карантин се закануваат со штрајк со глад

Црногорските поморци, повеќе од 20, кои се сместени во карантинот Вучје во Никшиќ, се закануваат со штрајк со глад, поради, како што велат, невозможните...

Мигрантските кампови на грчките острови под строг режим поради коронавирусот

Центрите за прием на мигранти на неколку грчки острови се ставени под двонеделна блокада оваа недела со цел да се намали ширењето на коронавирусот,...