Ознака: Вања

Врховен ја одби жалбата на Боре Видевски, еден од осомничените за...

Врховниот суд денеска ја одби како неоснована жалбата на Боре Видевски, еден од осомничените за убиството на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски. Видевски, во...

Продолжен притворот на петмината осомничени во случајот за убиството на Вања...

Кривичниот совет при Основниот кривичен суд Скопје, постапувајќи по предлог на Основното јавно обвинителство Скопје им ја продолжи мерката притвор за 30 дена на...

Во обвинителството пристигнаа обдукциските наоди за Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски

Основното јавно обвинителство информира дека во обвинителството пристигнале обдукциските наоди за Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски кои беа пронајдени мртви на 3 декември во...

Целиот систем мора да биде консолидиран во однос на истрагите, судењата...

Целиот систем мора да биде консолидиран во однос на истрагите, судењата и извршувањето на санкциите. Тоа е нешто што мораме да го разбереме и...

Бубевски: Материјалните докази соодветствуваат со исказите на осомничените за убиството на...

Главниот јавен обвинител на Основното јавно обвинителство Скопје, Гаврил Бубевски, денеска изјави дека се испитуваат материјалните докази во врска со убиството на Вања Ѓорчевска...

Русковска: Случајот со убиствата на Вања и Панче не смее да...

Не мислам дека сето ова може да добие политичка конотација и не би смеело да добие, затоа што се работи за две грозоморни убиства,...

Кривична и за струмичанецот што го возеше Палевски од Србија до...

Вчера (07.12.2023) Единицата за насилен криминал - Одделение за крвни и сексуални деликти при СВР Скопје до Основното јавно обвинителство Скопје поднесе кривична пријава...

Барањето за екстрадација на Љупчо Палевски испратено до турските власти, определен...

Министерството за правда вчера го испрати барањето за екстрадиција на Љупчо Палевски кое преку Министерството за надворешни работи ќе биде доставено по дипломатски пат...

ОЈО поведе истражна постапка против пет лица

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против пет лица, од кои четворица како соизвршители сториле две кривични дела - Грабнување...

Завршени обдукциите на Вања и Панче, се чека на извештаите и...

Обдукцијата врз телото на 14-годишната Вања Ѓорчевска и 74-годишниот Панче Жежовски во Институтот за судска медицина и криминалистика е завршена, но извештаите сѐ уште...