Ознака: украинскиот

Причини зошто НАТО директно ќе се вклучи во украинскиот конфликт

Вооружените сили на Украина „веќе не можат целосно да ја контролираат“ границата, што создава услови за пенетрација на вооружените сили на Русија во коридорот...

САД и предлогот за решавање на украинскиот конфликт

„Форин аферс“: Планот за Украина да ги вклучи руските интереси Американскиот магазин „Форин аферс“ пишува дека „Западот мора да подготви политички план за решавање на...

ФБИ на „привремена работа“ во Далмација

Според сознанијата што допреа во јавноста, при претресот на јахтата во Трогир, покрај припадници на хрватските безбедносни сили, учествувал и цел тим на американското...

Еуроактив: Што е следно за украинскиот конфликт?

Евидентно е дека претседателот на Русија, Владимир Путин, токму конфликтот во Украина го вклопи како „дел од отпорот на Русија кон НАТО-експанзијата на исток“....

Во шопинг-јуриш за обнова на воениот арсенал

Украинскиот воен конфликт ги поттикна балканските влади на вооружување Последниве неколку недели речиси нема балканска земја што не соопшти дека набавува ново оружје или само...

Европската вселенска агенција ги замрзна плановите за мисијата на Марс со...

Санкциите ја принудија Европа да ги одложи заедничките вселенски проекти со Москва, вели Џошуа Посанер за „Политико“ Украинскиот конфликт се одрази и на вселенските програми Европската...

Ќе го положи ли европската солидарност тестот на отпорноста?

Европа покажа единство во солидарноста со Украина. За да покаже дека тоа ќе биде така и во иднина, европскиот блок треба да ги поддржи...

Триење на геостратегиските тектонски плочи и на Балканот

Руската специјална воена операција над Украина со право дигна светска тревога. Сепак, се работи за силен, дури со потенцијал за катаклизмичен удар на линијата...