Ознака: С.Кореа

Кина изрази поддршка за Северна Кореја

Кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји и севернокорејски официјален претставник изразија целосна поддршка и доверба во врските меѓу нивните земји. Ова се случи...

Северна Кореја истрела балистичка ракета и предизвика хаос и паника во...

Северна Кореја истрела проектил во морето во близина на источниот брег на Корејскиот Полуостров, соопшти денеска началникот на Генералштабот на Јужна Кореја. Јапонската крајбрежна стража,...

Северна Кореја егзекутира луѓе поради дрога, религиозни активности, стои во извештајот...

Во најновиот извештај на  се наведува дека во Северна Кореја се егзекутираат луѓе поради дрога, дистрибуција на јужнокорејски медиуми и верски активности со што се задушуваат човековите права и...

Северна Кореја истрела балистичка ракета за да предизвика страв кај непријателите,...

Северна Кореја денеска потврди дека истрелала интерконтинентална балистичка ракета со цел, како што наведе, „да им влее страв на непријателите“. Ракетата беше лансирана вчера изутрина,...

Северна Кореја од подморница лансираше две крстосувачки ракети

Северна Кореја изврши тестирање, при што истрела две стратешки крстосувачки ракети од подморница, објави државната новинска агенција КЦНА. Зборот „стратешки“ обично се користи за...

Северна Кореја лансираше балистичка ракета – „Секој потег за соборување ќе...

Северна Кореја денеска истрела балистичка ракета со краток дострел во Жолтото Море. Ракетата е истрелана околу 18.20 часот по локално време (10.20 часот по...

Северна Кореја ги предупреди јужниот сосед и САД дека креваат тензии...

Министерството за надворешни работи на Северна Кореја ги прозва САД и Јужна Кореја за продлабочување на тензиите на Корејскиот полуостров со заедничките воени вежби,...

Северна Кореја на ноќна парада покажа арсенал нуклеарни ракети

Северна Кореја го покажа својот нуклеарен арсенал на ноќна парада, со повеќе интерконтинентални балистички ракети (ICBM) од кога било досега, јавија државните медиуми. Парадата се...

Северна Кореја лансираше уште четири балистички ракети

Северна Кореја утринава истрела четири балистички ракети со краток дострел во Жолтото Море, соопшти јужнокорејската војска. Ракетите прелетале на околу 130 километри надморска височина дистанца...