Ознака: руска нафта

Откриено е истекување во нафтоводот што ја пренесува руската нафта во...

Полскиот оператор на нафтоводот Перн синоќа открил истекување на една линија од нафтоводот „Дружба“ што пренесува нафта од Русија во Европа. Перн соопшти дека причината...

Вучиќ: Побаравме Западен Балкан да биде изземен од одлуките за нафтата,...

Србија побара Западен Балкан да биде изземен од забраната за увоз на руска нафта преку гасоводот Јанаф, но „тогаш нашите соседи се пофалија дека...

Г7 ќе ја ограничи цената на руската нафта

Министрите за финансии на Групата седум најразвиени економии (Г7) сакаат да ја ограничат горната граница на цената на руската нафта со цел да ја...

Песков: Увозните царини ќе ја поскапат руската нафта

Американскиот предлог за воведување царини за руската нафта ќе значи дека купувачите ќе мора да платат повеќе или да бараат други добавувачи, изјави денеска...

Силниот адут на Орбан за руската нафта ја тестира цврстината на...

Унгарскиот премиер Виктор Орбан ретко бил изолиран во толку голема мера на европската сцена како што е случајот сега, но ги искористи плановите за...

Ембаргото на руската нафта е атомска бомба за унгарската економија, вели...

Унгарија не може да ја поддржи сегашната форма на нов пакет санкции на ЕУ што вклучува ембарго за увоз на нафта, изјави денеска премиерот...

ФТ: Кинеските независни рафинерии купуваат руска нафта по ниски цени

Независните кинески рафинерии дискретно купуваат руска нафта по намалени цени, додека западните земји го прекинуваат купувањето и го зголемуваат бројот на ембарга за увоз...

Германија го поддржува ембаргото за руската нафта

Министерката за надворешни работи Аналена Баербок повтори дека Германија е за ембарго на нафта против Русија.Германија сега е „подготвена“ да се снаоѓа без руска...

Бербок: Ако денеска ја забраниме руската нафта, утре нема да можеме...

Министерката за надворешни работи на Германија Аналена Бербок ја оправда одлуката на Берлин да не го забрани увозот на руска нафта, велејќи дека тоа...

Бајден: САД воведуваат забрана за увоз на руска нафта и природен...

Американскиот претседател Џо Бајден денеска сопшти дека САД воведуваат забрана за увоз на руска нафта и природен гас.   Во САД, цената на бензините е зголемена...