Ознака: руска нафта

Индиските рафинерии почнаа да плаќаат во јуани за увоз на руска...

„Ројтерс“: Промени во глобалните трговски текови и плаќања Сите извори на кои се повикува „Ројтерс“ одбија да бидат именувани поради чувствителноста на предметот. Ниту една...

Извозот на руски гас надвор од поранешниот советски блок падна за...

Извозот на гас од руската компанија „Газпром“ надвор од земјите од поранешниот советски блок падна за 45,5 отсто во 2022 година. „Газпром“ ги објави овие...

Путин забранува испорака на нафтата за земјите што воведоа ценовни ограничувања

Рускиот претседател Владимир Путин денеска потпиша указ со кој се забранува испорака на руска нафта за земјите кои воведоа ценовни ограничувања на нафтата и нафтените деривати. Во...

Русија: Ние ќе продолжиме да ја продаваме нашата нафта

Кремљ утрово реагираше на одлуката на ЕУ, Г7 и Австралија за ограничување на цената на руската нафта на 60 долари за барел. Во соопштението се...

САД: Ограничувањето на цената на руската нафта ќе го прекине изворoт...

Новото ограничување на цената на руската нафта, што вчера го договорија членките на Европската унија, а денеска го потврдија членките на Г7 и Австралија,...

По ЕУ и Г7 и Австралија ја ограничија цената на руската...

Земјите од Г7, како и Австралија, постигнаа консензус во преговорите за одредување на горната цена на руската нафта, која може да се купи без...

Белата куќа ја поздрави одлуката на ЕУ за ограничување на цената...

Белата куќа вечерва ја поздрави денешната одлука на Европската унија за „заедничко делување“ по прашањето за ограничување на цената на руската нафта на 60...

ЕУ постигна начелен договор – руската нафта по 60 долари за...

Владите на земјите од Европската Унија денеска начелно се договорија да ја ограничат цената на руската нафта која доаѓа по морски пат на 60...

Зеленски ја повика Европа да го одржи единството и да ја...

Украинскиот претседател, Володимир Зеленски, денеска ја повика Европа да го одржи единството против војната во Русија и значително да ја ограничи цената на руската...

Унгарија изземена од ограничувањето на цената на руската нафта

Унгарија доби изземање од ограничувањето на цената на руската нафта предложена од Европската унија за време на преговорите во Брисел, изјави денеска унгарскиот министер...