Ознака: Роберт Фицо

Фицо е надвор од животна опасност, соопшти словачкиот министер за одбрана

Словачкиот премиер Роберт Фицо е надвор од животна опасност по обидот за атентат, изјави денеска министерот за одбрана и вицепремиер Роберт Калинак за словачката...

Одреден притвор на атентаторот на Фицо, адвокатите го оспоруваат неговото признавање...

Специјалниот кривичен суд во словачкиот град Пезинок, со силно полициско обезбедување денеска му одреди притвор на 71-годишниот Словак Јурај Цинтула, кој на 15 мај...

Напаѓачот на Фицо призна вина

Осомничениот за нападот врз словенечкиот премиер Јурај Цинтула денеска пред Специјализираниот кривичен суд во градот Пежинок призна вина. Цинтула беше спроведен под силно полициско обезбедување,...

Омразата опасно се шири во Словачка по атентатот врз Роберт Фицо

Претседателката Зузана Чапутова и нејзиниот наследник, новоизбраниот претседател и лидер на партијата Хлас, Петер Пелегрини, одржаа брифинг со новинарите во четвртокот наутро. „Овде стоиме...

Фицо опериран по вторпат, состојбата му е стабилна, но сериозна

Словачкиот премиер Роберт Фицо беше опериран по вторпат по атентатот во средата, кога се здоби со прострелни рани во стомакот и „е во стабилна...

Извршителот на обидот за атентат врз словачкиот премиер Фицо дејствувал сам

Извршителот на обидот за атентат врз словачкиот премиер Роберт Фицо дејствувал сам, изјави министерот за внатрешни работи, Матус Шутај Ешток. Според него, напаѓачот учествувал во...

Словачкиот премиер е во свесна состојба по обидот за атентат

Премиерот на Словачка, Роберт Фицо, по неколкучасовната операција поради здобиените повреди во вчерашниот атентат, е во свесна состојба, објавија локалните медиуми. Состојбата на словачкиот премиер...

Нападот врз Фицо е политички мотивиран, атентаторот не се согласувал со...

Обидот за атентат врз словачкиот премиер Роберт Фицо има „политички мотив“, изјави вечерва министерот за внатрешни работи Матуш Шутај Ешток во болницата во Банска...

Седумдесет и едногодишен маж го застрелал словачкиот премиер

Полицијата во Словачка го идентификуваше 71-годишниот Ј.Ц. од Левица, кој со пиштол, што законски го поседувал, денеска го застрела словачкиот премиер Роберт Фицо. Здравствена состојба...

Шок и вознемиреност меѓу европските лидери по атентатот врз словачкиот премиер

Лидерите ширум Европа, во првичните свои изјави, изразија вознемиреност од пукањето во кое попладнево беше ранет словачкиот премиер Роберт Фицо, јави ДПА. Германскиот канцелар Олаф...