Ознака: Меморија

Занимања што придонесуваат за одлична меморија во староста

Колку повеќе го користиме нашиот мозок на работа толку подобро ќе функционираат нашата меморија и мозокот подоцна во животот, покажа студија објавена во „Неврологија“,...

Како можеме да ја подобриме нашата меморија?

РАБОТЕН ВЕК Секоја недела, Кетлин Дејвис, водителка на поткастот „Новиот начин на работење“, одговара на најбитните прашања поврзани со работното место. Едно од нив е...

„Меморија“ снима нови песни и се подготвува за голем концерт во...

Групата „Меморија“, во старо-нов состав амбициозно работи на создавањето на новиот носач на звук, што треба да го очекуваме пред Нова година. На публиката...

„Меморија“ со баладата „За тебе“ го најавува новиот албум

По големиот скопски концерт што се случи на 11 јуни 2022 година во арената „Борис Трајковски“, по што следеа неколку концертни настапи низ Македонија,...

По првиот училиштен ден …

Веќе со години општ впечаток во јавноста е дека образованието како еден од најважните фундаменти за надградба на една држава е најнесериозно третираниот ресор...

Четири рани знаци за Алцхајмерова болест

Алцхајмеровата болест е вид деменција од која секоја година се разболуваат сѐ поголем број луѓе. Првиот и најочигледен симптом на Алцхајмеровата болест е губење...

Променете ја исхраната, вратете го часовникот на вашата меморија

Мала промена во исхраната, кога оброците ги збогатувате со исхрана полна со свеж зеленчук и ја намалувате преработената храна, може да биде многу корисна...

Човечката меморија може да биде несигурна само по неколку секунди

Студија на Универзитетот во Амстердам Најновото истражување спроведено од светски научници доведе до нови сознанија за човечката меморија. Имено, иако настаните од далечното минато исчезнуваат...

Концертот на „Меморија“ се прфрла во спортската сала „Борис Трајковски“

Заради најавата за невреме и исклучително лоши временски услови на територијата на Скопје во сабота, 11 јуни 2022 година, закажаниот концерт под отворено небо...

Секоја голема спортска победа на Македонија се слави со песна на...

Култната македонска поп-рок група „Меморија“ како да е предодредена да ѝ биде судбинска на Македонија. Или поточно нејзините песни. И тоа уште од самиот...