Ознака: ФУДБАЛ –

Од белата точка досега е шутирано 88 пати

Најефикасен е Роналдо (три гола), Ширер и Зидан биеја од пенал на по две европски првенства, против Лорис и Бартез се изведени најмногу удари...

Најмалку седум, а најмногу девет земји ќе имаат тимови во осминафиналето

Досега меѓу 16-те најдобри сезонава во ЛШ се пласираа клубови од пет земји, и тоа од Шпанија (четири тима), Германија (три), Англија, Италија (по...

Со една европска титула пласман на две светски првенства

ФУДБАЛ Новиот европски шампион Манчестер сити со триумфот во годинашната Лига на шампионите, покрај учеството во мечот за Суперкупот на Европската фудбалска унија (УЕФА) со...

Хет-трик на Сон за историјата на Тотенхем

Хеунг-мин стана првиот играч на Тотенхем што постигнал хет-трик во Премиер-лигата влегувајќи во игра од клупата за резерви, а клубот од Лондон и понатаму...

Сите победници на групите се во полуфиналето

Англија е полуфиналист од СП 2017 и од ЕП 2019, Шведска има бронза од СП 2019 и сребро од ЛОИ 2020, Германија е осумкратен...

За уште 12 места на СП се тркаат 29 репрезентации

Денеска ќе бидат познати уште седум учесници на СП (пет од Африка, два од Европа), утре уште два (од Северна Америка), а во јуни...

Милевски: Нема да застанеме тука

Нѐ чека уште еден, последен чекор за да стигнеме до Светското првенство. На добар пат сме да потврдиме зошто сме меѓу 20-те најдобри тимови...

Париз ќе биде домаќин на финалето на ЛШ

Европската фудбалска унија (УЕФА) реши да го премести финалето од Санкт Петербург во Париз. Трета година по ред, УЕФА го менува местото на одигрување...

Гвардиола: Не очекував дека ќе бидеме со оваа бодовна разлика во...

Не е многу голема, но во ред е. Би сакал во јануари да имаме 40 бода повеќе од тимови како Ливерпул и Челси, нашите...

Обилниот снег го одложи утрешното коло

Поради снегот (во просек над 20 сантиметри во поголемиот дел од Македонија), завеаните патишта и игралишта, натпреварите од 22-то коло во Првата фудбалска лига...