Ознака: енергенси

Бектеши: Првпат по три децении ќе бидеме целосно независни од источниот...

Оваа година е многу важна за нас зашто, од осамостојувањето на државата до денес, првпат ќе бидеме целосно независни од источниот дел во однос...

Инфлацијата и цената на енергенсите се најголеми ризици за компаниите

Инфлацијата и цената на енергенсите се најсериозни ризици за работењето на компаниите во 2023 година. Деведесет и четири проценти од компаниите сметаат дека се...

Светската банка прогнозира 11-процентен пад на цените на енергенсите за наредната...

Светската банка соопшти дека очекува цените на енергенсите идната година да паднат за 11 проценти, по 60-процентниот раст годинава по руската инвазија на Украина, со...

Неопходно е рационално трошење на енергенсите, посочи Бислимоски

Грејната сезона започна согласно правилата за снабдување и мрежните правила за 60 илјади потрошувачи, додека снабдувањето со електрична енергија за 611 илјади домаќинства во...

Мицкоски: Ако правилно се менаџира енергетскиот систем државава нема да биде...

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски смета дека ако правилно се менаџира енергетскиот систем земјава нема да биде увозно зависна и потребите од електрична...

Надежите се во домашните капацитети, охрабруваат и берзите: Како Македонија ќе...

Работата на домашните капацитети ќе биде клучна во справувањето со енергетската криза и се очекува тие да бидат максимално искористени, според најавите од Владата...

Вархеи: Работиме на поширок пакет за енергетски спас за Балканот

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеи, изјави дека се работи на барањата на Македонија и други земји за помош за покривање на енергетските потреби, јави...

Локванец: Подготвени сме да одговориме на потребите за зголемен транспорт на...

„ЖРСМ – Инфраструктура“ во целост стои на располагање на државата за транспорт на големи количества на јаглен или друг тип на енергенси, потребни за...

Нафтените деривати од државните резерви да се користат доколку има потреба,...

Државата прави напори за обезбедување на енергенси за непречено производство на електрична и топлинска енергија за потребите на граѓаните во престојната зима, како и...

Владата ги доби контактите на Мицкоски, сега треба да изменаџира за...

Обврските што го имаше ВМРО-ДПМНЕ се исполнети, предадени се контактите и договорени се средбите после кои Владата треба да изменаџира за количини на гас...