Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 26140)

Химната на македонската Народноослободителна и антифашистичка борба

На 23 октомври 1941 година, при формирањето на партизанскиот одред „Гоце Делчев“ во месноста кај манастирот кај велешкото село Степанци, тројца борци добиле задача...

Како можеме да ја подобриме нашата меморија?

РАБОТЕН ВЕК Секоја недела, Кетлин Дејвис, водителка на поткастот „Новиот начин на работење“, одговара на најбитните прашања поврзани со работното место. Едно од нив е...

Фотофинишот за Трајковски

ШАХОВСКИ ТУРНИР ЗА ВЕТЕРАНИ „ЕСНАФ 2“ Миле Трајковски (рејтинг 2.072, рангиран прв пред почетокот на турнирот) победи на вториот ветерански турнир во забрзан шах „Еснаф“,...

Алкараз: Сонував да бидам на оваа позиција уште кога почнав да...

Шпанецот првпат во кариерата го освои Ролан Гарос и стана најмлад тенисер што освои три гранслем-турнири на три различни површини ПО ТРИУМФОТ НА РОЛАН ГАРОС Порано...

Н’Гесан: Сѐ се сведе на последната акција

Мислам дека ја заслужуваме победата, но тешко е да се издвои една работа во која бевме подобри од нив, изјави за ЕХФ Тимоти Н’Гесан,...

Македонија беше подложена на наметнати и дополнителни услови за прием во...

Автор на фељтонот е проф. д-р Игор Јанев, а неговото истражување и анализа се дел од научноистражувачката активност на Институтот за политички студии (ИПС)...

Традицијата ќе продолжи, нов селектор ќе стане европски првак

Претходните два европски првака, Италија и Португалија, на ЕП 2024 ќе настапат со нови селектори во однос на шампионатите во кои ги освојуваа титулите...

Да се живее со „контролирана“ инфлација?!

Индексот на ФАО во мај 2024 година сѐ уште е понизок за 2,9 отсто во споредба со истиот месец од 2023 година и сѐ...

Радоста на пишувањето и читањето

Ден посветен на детското творештво на меѓународниот фестивал „Книжевен круг“ На 4 јуни, во рамките на меѓународниот фестивал „Книжевен круг“, во големата сала на Општина...

На 58. МТФ „Војдан Чернодрински“ во Прилеп програма и за...

Многу активности, промоции, презентации, претстави се дел од програмата посветена на Горан Стефановски, кои се реализираа во неделата, во текот на целиот ден, во...