Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 26078)

Американски ветер на промени и правда во македонските едра

Официјален Вашингтон стана уморен да ги гледа нееднаквите аршини што ги применува Европа врз неговиот стратегиски партнер Македонија. Земјава во сите години од независноста...

Активни на фронтот и во логистиката

Десетици ЛГБТ-организации низ Украина се претворија во групи за хуманитарна помош, помагајќи им на раселените луѓе и обезбедувајќи храна, лекови и друга основна помош...

Лазаров: Задоволен сум од ждрепката, но не смееме да ги потцениме...

Мислам дека имаме реални шанси да се пласираме на следното Европско првенство. Со Словенците ќе пробаме да извојуваме барем една победа. Знаеме дека станува...

Органски алтернативи на козметиката со ретинол

Нега и убавина Синтезата на ретинол (форма на витамин А) буквално ја преврте индустријата за убавина. Овој антиоксидант покажа неверојатни резултати: ја стимулира и ја...

Голем пад на цените на електричните автомобили во 2024...

Добри вести за возачите Потенцијалните купувачи што сакаат да купат нов автомобил ќе имаат корист од опциите за електрични возила на батерии (БЕВ) понудени од...

Инженерите на НАСА добија изнендувачки одговор од „Војаџер...

За првпат од ноември 2023 година, тимот на мисијата „Војаџер“ доби податоци што може да се користат, но и да помогнат во поправка на...

Концерт на „Пијан Славеј“ во „Јавна соба“

Вечерва во „Јавна соба“ концерт ќе одржи „Пијан Славеј“, музичко-поетски формат на Бранислав Николов од групата „Фолтин“, заедно со Пеце Трајковски, Славчо Јовев, Андреа...

Светска премиера на филмот „Ефтеркланг: Македониум бенд“ во Копенхаген

Премиерата на филмот ќе биде проследена со уникатен концерт на ансамблот „Ефтеркланг: Македониум бенд“, во кој членуваат 22 македонски музичари. Во рамките на концертот...

Што се добива ако соединиш црн петок и топ листа?

Ако утре се разбудите како Хрват, што прво ќе помислите? Па, пред да смислам како на жена ми да ѝ кажам дека ова лето...

Поезијата е израз на една меморијална и универзална визија

Францускиот поет Жан Пјер Симеон добитник на „Златен венец“ Добитник на „Златен венец“ за 2024 година, главната награда на „Струшките вечери на поезијата“, е истакнатиот...