Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 26078)

Викендов на гости се редеа најбрзи голови во меѓународниот фудбал

Баумгартнер постигна гол за Австрија по шест секунди игра на мечот со Словачка, а само една секунда задоцни Вирц на дуелот на Германија со...

Кинеската економија силно ја започна годината

Кинеските економски податоци за првите два месеца од годинава, објавени во понеделникот, ги надминаа очекувањата на аналитичарите. Во анкетата на „Ројтерс“ се констатира дека продажбата...

Сите „идентитетски договори“ се секогаш апсолутно нелегални акти!

Во меѓународната политика, меѓународното право сѐ почесто се прекршува. Но, доколку државата има подршката од мнозинството држави во Организација на Обединетите нации (ООН), тогаш...

Индустријата на бродови за крстосување е подготвена за нова златна ера

Со лансирањето на домашната линија и враќањето на меѓународните оператори, секторот е подготвен за „квантен скок“ Во услови на глобално закрепнување на патувањето со крстосувачки бродови,...

Колку ќе си го продолжите животот ако престанете да пушите

Направени се голем број студии за штетноста од пушењето по нашето здравје, а некои од нив се обидоа да го измерат тоа влијание. Накратко,...

Турнир во забрзан шах „Опен Карпош 2024“

Наградниот фонд изнесува 94.000 денари, а засега се пријавени 167 учесници од пет шаховски федерации УТРЕ ВО СКОПЈЕ Во организација на Општина Карпош и ШК Гамбит...

Паметни товарни возови на релацијата Кина-Европа ја поттикнуваат светската...

СИНЏИРИ НА ПОВРЗУВАЊЕ И СНАБДУВАЊЕ: ПОБРЗА, ПОСИГУРНА И ПОСТАБИЛНА АЛТЕРНАТИВА СО ЖЕЛЕЗНИЧКИОТ ТРАНСПОРТ НА КИНЕСКИТЕ ЖЕЛЕЗНИЦИ „Кинески железници експрес“ (China Railway Express), главната меѓународна услуга...

Симболика на знамето

Знамето е ветрот на историјата што нѐ поттикнува да се чувствуваме како наследници на минатото и ковачи на иднината Што е тоа со знамето што...

Бројот на учесниците пополнет за рекордно време

Квалитетот и посветеноста што ги испорачува кампот се препознаени од страна на децата и нивните родители, а организаторот најавува уште поквалитетни содржини на кампот...

Како се преживеало „тесното грло“

Многу е тешко да се реконструираат миграциите на античките луѓе од Африка во Европа и Азија. Најдобриот доказ што го имаме се состои од...