Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 26043)

Јаболковиот оцет ефикасно го решава проблемот со испуканите петици

Нега и убавина Здравите нокти и коса се она кон што се стреми секоја жена, а не смееме да ги заборавиме и испуканите петици, па...

Циметот може да помогне во борбата против дијабетесот

Неодамнешни истражувања сугерираат дека вклучувањето на цимет во вашата секојдневна исхрана може да има значително влијание за лицата што се изложени на ризик да...

Парижаните не ја сакаат Емили

Многу обожаватели беа воодушевени од веста дека четвртата сезона на популарната серија „Емили во Париз“ на „Нетфликс“ е во продукција, но не и жителите...

Љубовта кон татковината, лојалноста и несебичното служење се дел од...

Отворена историско-документарната изложба „Дипломати на Руската Империја на подрачјето на денешна Србија и Македонија“ Историско-документарната изложба „Дипломати на Руската Империја на подрачјето на денешна Србија...

Пред 77 години е донесен првиот статут на писателската професија...

Годишнина на Друштвото на писателите на Македонија Друштвото на писателите на Македонија (ДПМ) е формирано на 13 февруари 1947 година, од страна на осум писатели:...

Еден оперативец може да контролира сто дрона

Истражувачите од Државниот универзитет во Орегон објавија студија што покажува дека еден оператор може сам да управува сто или повеќе беспилотни летала. Студијата покажа...

Муџахедински терор врз Хрватите

Избувнувањето на војната во Босна и Херцеговина во 1992 година привлече големо внимание кај меѓународната заедница, како и кај јавноста во муслиманскиот свет. Тоа...

Доаѓа дождлив викенд, знаеме ли да возиме на дождливо време?

Вистината е дека возењето на дожд, како и возењето на ладно време, може да биде сериозен предизвик дури и за најискусните возачи. Се зголемува...

Месечината – клуч за разбирање на еволуцијата

Наука Кинеските научници работат на проект што ќе им обезбеди клучни податоци за проучување на еволуцијата на Месечината. Хемијата на површината на Месечината е од...

Најголемиот кинески производител на е-автомобили доаѓа во Европа, ќе гради...

„Една од најголемите инвестиции во историјата на Унгарија“ би требало за три години да стане првата кинеска фабрика во Европската Унија, која ќе произведува...