Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25827)

Рома и Севиља финалисти

За Рома ова е второ финале во ова натпреварување, а Севиља досега триумфирала дури шест пати ФУДБАЛ- ЛИГА ЕВРОПА Рома и Севиља ќе играат во финалето...

Дисфункционално семејство – дисфункционална држава

Од сите промени што се случуваат во светот ниту една не е поважна од оние што се случуваат во рамките на семејството, едногласни се...

„Културата на страв“ го поттикнува растечкиот проблем со ропството во Британија

Бројките покажуваат дека само 29 отсто од организациите поднесуваат изјава за модерно ропство како што се бара со закон Во привремените јавни куќи, сервисите за...

Веќе видено лани, МЗТ Скопје против Пелистер

Финалната серија по системот 2-2-1 ќе се игра до три победи, а првите два меча и евентуално петтиот ќе се играат во Скопје КОШАРКА –...

Патриотски игри

Вистинскиот патриотизам не се мери со контраизјави на бугарските или некои други политичари, туку со работа во полза на својата земја и својот народ....

Македонскиот народ е главната фундаментална вистина за македонскиот устав

Широко распространета уставна практика во повеќе држави во светот е во текстот на преамбулата да се наведе нацијата како основа или темел на државата...

Како да го откриете својот розов крокодил?

1. Бугарија ни го прави она што Русија ѝ го прави на Украина. 2. Европската Унија загрижена поради знаменцето што власта сака да го закачи...

Сè што треба да знаете за македонските стожерни партии од почетокот...

Можна ли е фрагментација на македонската политичка сцена? Состојбите во соседна Бугарија, која цели две години никако не успева да формира политичка влада, со...