Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25827)

Структура дизајнирана да одговори на новата геополитичка реалност

На самитот во Вилнус во јули се очекува Атлантската алијанса да ја одобри новата стратегија, како приспособување на новата геополитичка реалност НАТО ја подготвува најголемата...

Востанието што го отвори патот кон создавањето македонска држава

Деновиве се навршуваат 147 години од Разловечкото востание на македонскиот народ за слобода и човекови права. Востанието започнало во 1876 година, во источниот дел...

Неом, Саудиска Арабија: престижен проект со темна страна

Изградбата на футуристичкиот зелен саудиски град Неом бара преселување на племенските луѓе. Оние што не ги прифаќаат плановите се осудени на многу долги затворски казни...

Спортски вести

Во генералниот пласман и понатаму прв е Велшанецот Томас ВЕЛОСИПЕДИЗАМ - ЏИРО Д’ИТАЛИЈА Триумф на Денц во 12. етапа Германецот Нико Денц, од тимот Бора Хансгрое, триумфира...

Кинеските инвестиции во Европа

Кинеските производители на батерии градат фабрики во Европа за да ги задоволат барањата на растечката потреба на Стариот Континент – Европа, за квалитетно напојување...

Војници ќе бидат обучени да ги проверуваат пасошите

Синдикатите велат дека потегот ќе ја намали националната безбедност, при што привремениот персонал не може да приведе осомничени терористи Велика Британија во страв од летниот...

Забрзување на воведувањето на дигиталниот јуан

Примената на дигиталниот јуан континуирано се шири меѓу големите претпријатија и корисниците на јавните институции за трансакции од големи размери и во повеќе региони,...

Македонија по медали во Тунис

Оптимизмот кај македонските каратисти е огромен и очекувам тие што се тука да бидат на потребното ниво, да го дадат максимумот и да освоиме...

Злато за Словенија и Германија

КАЈАК – ЕП ЗА СЕНИОРИ НА МАТКА На вториот ден од Европското првенство (ЕП) во кајак и кану што се одржува во Скопје на програмата...

Целта ни е модерна трансформација и целосна финансиска и кадровска автономија...

Најстариот универзитет во Македонија на 30 мај избира ректор. За лидерската позиција се пријавени шестмина професори. „Нова Македонија“ ви ги претставува кандидатите за ректор...