Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25813)

Навики штетни за здравјето на бубрезите

Медицински совет Постојат неколку нездрави навики што повеќето од нас ги практикуваат и кои негативно влијаат на здравјето на бубрезите без воопшто да се свесни...

Со нетрпение се очекува новата адаптација на „Малата сирена“

Во септември минатата година официјално беше објавено снимањето на адаптацијата на култната бајка на Ханс Кристијан Андерсен - „Малата сирена“. Првата адаптација на ова...

Џек Димиќ со монодрамата „Ој, животе“ во Драмскиот театар

Американскиот актер Џек Димиќ со монодрамата „Ој, животе“ ќе настапи вечерва, во 20 часот, во Драмскиот театар. Гостувањето е овозможено со лична заложба на...

Можеби звучи необично, но одењето наназад е многу здраво

Кога одиме наназад, на нашиот мозок му треба повеќе време да ги обработи дополнителните барања за координирање на овие системи. Меѓутоа, ова зголемено ниво...

Театарски поткасти за историјата на „Војдан Чернодрински“

Аудиобиблиотеката „Самоглас“ го најавува својот нов проект, кој го реализира во соработка со МТФ „Војдан Чернодрински“ од Прилеп. Станува збор за театарски поткасти чија...

ЕСА сака да развие нуклеарна ракета за истражување на длабоката...

Европската вселенска агенција (ЕСА) финансира неколку истражувања што се занимаваат со употреба на нуклеарен погон за истражување на длабоката вселена. Моментно за погон во...

Писателот на бестселери Крис Картер ќе гостува во Скопје

Со промоција на два нови наслова, „Јас сум смрт“ и „Јавувачот“, како дел од серијалот „Роберт Хантер“, издавачката куќа „Сакам книги“ го најавува гостувањето...

„Макстил“ со позитивни финансиски резултати

Постојаната инфлација и високите каматни стапки се очекува во повеќето економии да го ограничат закрепнувањето на побарувачката за челик во 2023 година, и покрај...

Со убивање на меморијата за нашите херои се убиваме себеси

Инцидентите од ваков облик засега остануваат забележани само на хартија и во медиумите што објавиле за тоа. Речиси никогаш сторителите не се пронаоѓаат иако,...

Македонските земјоделци сметаат на помош, апелираат на поедноставени процедури

Првиот повик од инструментот за претпристапна помош за рурален развој – програмата ИПАРД 3, се очекува да биде објавен на крајот на јуни. Целата...