Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25733)

„Косворт“ го претстави воланот за тркачки симулации

Техно Компанијата „Косворт“ го претстави својот волан ЦЦВ Мк2 про сим, кој се заснова на истиот дизајн и конструкција како и воланот за вистински тркачки...

Пронајдени амајлии со дигитално скенирање египетска мумија

Дигитално скенирање египетска мумија откри дека мумифицираното тело на тинејџер содржи дополнително срце од злато, како и десетици други амајлии за кои Старите Египќани...

Објавени номинациите за „оскарите“

Актерите Риз Ахмед и Алисон Вилијамс, денеска, во театарот „Семјуел Голдвин“ во Калифорнија ги објавија имињата на номинираните во 23 категории. Годинашното 95-то доделување...

Дубаи ќе ја добие првата џамија направена со помош...

Првата џамија во светот направена со помош на 3Д-печатач ќе биде изградена во Дубаи. Министерството за исламски прашања и добротворни цели на Дубаи (ИАЦАД)...

Изведба за 80 години од раѓањето на композиторот Ристо Аврамовски

Вечерва, со почеток во 20 часот, оркестарот на Македонската филхармонија ќе го одржи концертот насловен „Лезет“, на кој како солист ќе настапи младиот македонски...

Предизвиците на возењето електричен автомобил во зима

Електричните возила направија неверојатни чекори за време на своето релативно кратко постоење, но возењето во зима сè уште носи некои предизвици Како што е познато,...

Македонската историја и судбина во монографијата за Кичиница

Монографијата „Македонија, Горна Река – село Кичиница, историски видувања и записи“ од Драган Попоски-Стојнин ги претставува историското минато и милениумскиот континуитет на опстојување на...

Човештвото месечари додека се нижат мегазаканите

Без оглед на омилената терминологија за опишување на тековниот момент, постои широкораспространета согласност дека се соочуваме со невидени, невообичаени и неочекувани нивоа на неизвесност,...

Евергрин-регионалната приказна за „чеканот и наковалната“

Таканаречениот француско-германски план е документ на ЕУ поддржан од Соединетите Американски Држави, а има цел „да ги утврди принципите на процесот на нормализација на...

Како да се спаси економскиот раст во силно задолжените земји...

За земјите во развој, економскиот раст останува суштински елемент за успешните должнички договори. Но дури и во најдобар случај, растот на овие земји најверојатно...