Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25554)

Дудинката – неправедно запоставено овошје

Иако ја нема во продавниците и на пазарите, дудинката е вкусно и здраво овошје, кое е неправедно запоставено. Порано речиси во секој двор можеше...

Кина и Русија ја зголемиле трговската размена за третина

За пет месеци годинава, руско-кинеската трговска размена е зголемена за третина и достигна вредност од околу 66 милијарди долари, објави Главната царинска управа на...

НАТО ги засилува трупите на источното крило

НАТО размислува да го адаптира германскиот модел во рамки на долгорочно одбранбено планирање а во врска со тензиите во Украина. Планот на Германија опфаќа...

Москва бара од Вилнус да го ослободи пристапот до Калининград

Санкциите на ЕУ отворија ново кризно жариште на Балтикот Калининградската област во Литванија има големо значење за Руската Федерација. Таа е руска енклава, која се...

„Чичко“, ништо од бизнисот!

Бранко Азески, претседател на Стопанската комора на Македонија Струјата константно нѐ тресе веќе девет месеци, а ќе нѐ тресе и натаму 1. СОСТОЈБАТА КАКО И СЕКОГАШ...

Враќање на јагленот на голема врата

Откако Русија го намалува снабдувањето со гас, некои земји во Европа ќе ги активираат термоцентралите Како што е веќе познато, рускиот државен енергетски гигант „Газпром“...

Продлабочување на врските на МПЦ-ОА со сестринските православни цркви

Делегација на Српската православна црква, предводена од неговата светост, српскиот патријарх г.г. Порфириј, изминативе два дена беше во посета на Охрид и дебарско-кичевската епархија....

На повидок уште еден безбедносен и економски стрес-тест

УШТЕ ДВЕ ЗЕМЈИ ОД НАШЕТО ПОБЛИСКО ОПКРУЖУВАЊЕ ПОМЕЃУ ВОЈНАТА И МИРОТ Експертите во Македонија со кои се консултиравме велат оти засега нема простор за стравување...

Првпат ќе се игра 14 дена, има рекорден награден фонд, Централниот...

ТЕНИС - НА ГОДИНАШНИОТ ГРАНСЛЕМ-ТУРНИР ВО ВИМБЛДОН Годинава наградниот фонд е зголемен за 15,2 отсто и ќе изнесува 40,35 милиони фунти На годинашниот, 135-ти тениски гранслем-турнир...

Светски рекорд на Чекон

Италијанецот Томас Чекон (21) постави нов светски рекорд на 100 метри грбно на 19. Светско првенство (СП) во Будимпешта, со време од 51,60 секунда,...