Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25436)

Како да се ослободиме од салото на стомакот

Нега и убавина Сите луѓе се здебелуваат на различен начин. Некој има појако торзо, кај друг тоа е долниот дел на телото, но повеќето имаат...

Во вселената ќе се гради ново филмско студио

Компанијата „Спејс ентертејмент ентерпрајс“ (СЕЕ), која стои зад најавениот филм на Том Круз што ќе се снима во вселената, најави уште еден голем проект...

Австралиските научници пронајдоа необичен објект што ротира во Млечниот...

Австралиските научници тврдат дека откриле непознат објект, невиден досега, кој ротира во Млечниот Пат, пренесе „Гардијан“. Овој објект не наликува на ништо што досега им...

Почина Ози, најстариот машки горила во светот

Најстариот машки горила на светот, еден од најстарите три живи горили, почина во зоолошката градина во Атланта. Ози почина на 62-годишна возраст, тежеше 156...

При спасување на планина погрешната едукација е поопасна од недоволната

Костантин Циривири, член на здружението за спасување „Асклепиј“ Здружението за заштита и спасување на планина „Асклепиј“ со години ги опслужуваше двата најголеми ски-центри - Маврово...

Симон Трпчески и Максим Венгеров ја одушевија француската публика

Нашиот пијанист од светски глас Симон Трпчески ја заокружи мини-турнејата, која опфати настапи со една од најголемите музички ѕвезди, легендарниот виолинист Максим Венгеров, на...

Во театарот недостига помало его, а поголема одговорност

Илија Волчески, актер Матична куќа му е прилепскиот народен театар „Војдан Чернодрински“, неговиот театарски опус има над триесет претстави, a „Да, инспекторе (претстава со грешки)“...

Која е црвенокосата девојка од „Појадок на трева“ на Мане

Францускиот сликар и графичар, реалист и импресионист Едуар Мане, една од првите фигури на модерната уметност, е роден на 23 јануари 1832 година. Неговото...

Преструктурирање и потрага по нови пазари

Неизвесноста што се наметна со пандемијата, но и долгото закрепнување од неа создадоа многубројни проблеми во економските текови. Долгата криза, која од здравствена прерасна...

Документите „од фиока“ имаат цена превисока

Несомнено ваквите документи, кои сè поочигледно е дека не се воопшто наивни, се моќна алатка во рацете на некои сили и можат да предизвикаат...