Ознака: Бехтел и Енка

Пендаровски ќе ја причека парламентарната расправа пред да се изјасни за...

Претседателот Стево Пендаровски денеска изјави дека нема да ги потпише измените на Законот за работни односи со кои се предвидува работниците на Коридорот 8...

Договорот за коридорите пред пратеници на затворена седница, опозицијата треба да...

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска одржа редовна координација со координаторите на пратеничките групи и претставниците на политичките партии претставени во Собранието, на чиј...

Џафери и координаторите утре ќе се договараат за презентација на Договорот...

Во Собранието утре се очекува да се одржи координативна средба на претседателот на Собранието, Талат Џафери со првите луѓе на пратеничките групи. Една од...

Над 70 проценти работна сила ќе биде ангажирана за „Бехтел и...

Според посебниот закон и договорот, конзорциумот „Бехтел Енка“ е обврзан да ангажира најмалку 51 отсто од локалните ресурси, напиша на Фејсбук првиот вицепремиер и...

СДСМ: Мицкоски води хајка против Бехтел, а неговите градоначалници ги задолжуваат...

Додека СДСМ реализира стратешки проекти во инфраструктурата, Мицкоски води хајка против Бехтел, а неговите градоначалници ги задолжуваат општините. -Додека СДСМ по 30 години чекање, ги...

Мицкоски: На коридорите нема ни шајка заковано, а до 6 мај...

Граѓаните платија 117 милиони евра за нешто што не се гледа за новите автопапатишта каде не е ниту шајка заковано и до 6 мај...

ЈПДП: Исплатен ни е првиот трансфер за изградбата на коридорите, во...

Согласно Програмата за финансирање патна инфраструктура за проектот Коридор 8 и Коридор 10д за 2023 година, донесена на седница на Владата на Македонија одржана...

Милошоски: Договорот со „Бехтел“ и „Енка“ не е безбедносно прашање, најспорна...

Има неколку спорни моменти, но најспорна е таинственоста. Штом Владата вели дека е ова историски добар договор, тогаш секоја Влада би сакала историски добрите...

Бочварски: Го исплативме првиот трансфер од 117 милиони евра кон „Државни...

Првиот трансфер веќе го исплативме до Јавното претпријатие за државни патишта (ЈПДП), согласно Програмата што е донесена од Владата и објавена во Службен весник....

Мицкоски: Пред два дена се исплатени 120 милиони евра на „Бехтел...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска изјави дека државата пред два дена веќе и исплатила сума од 120 милиони евра на компанијата изведувач на...