Ознака: Бехтел и Енка

Пендаровски со својот правен тим ќе ги разгледува измените на законите...

Претседателот на државата Стево Пендаровски со својот правен тим ќе ги разгледа измените на законите поврзани со коридорите 8 и 10д донесени вчера од...

Собранието ги изгласа законските измени за изградба на автопатите од коридорите...

Собранието во рамки на денешното продолжение на 115-тата седница ги донесе измените и дополнувањата на петте закони поврзани со реализација на Договорот со „Бехтел...

Николоски тврди дека ќе бидат исплатени плус 11 милиони евра за...

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски попладнево, повикувајќи се на делови од договорот за изградба на коридорите, изјави дека ќе бидат исплатени дополнителни 11 милиони...

Ивановска: Колку што можеме најбрзо ќе го завршиме разгледувањето на договорот...

Претседателката на Антикорупциската комисија Билјана Ивановска најавува дека посебно внимание ќе посветат на оние делови од договорот со „Бехтел и Енка“ кои создаваат финансиски...

Aнтикорупциска го анализира договорот со „Бехтел и Енка“, Ивановска вели задачите...

На анализа на договорот со Бехтел и Енка се работи со полна пареа, изјави претседателката на Државната комисија за спречување на корупција, Билјана Ивановска. Како...

Бочварски: Со законски измени ќе се овозможи забрзана реализација на градби...

Дискусијата за урбанистичкото планирање е јасна и предвидува измена со која се додава член со што ќе се овозможи забрзана реализација на градби од...

Агелер: „Бехтел“ работи транспарентно и законски, опозицијата критикува заради политички поени

Американската амбасадорка во Македонија, Анџела П. Агелер е уверена дека процесот во кој е инволвиран „Бехтел“ е целосно транспарентен и законски, бидејќи, како што...

Грковска: Договорот со „Бехтел и Енка“ има клаузула за тајност

Вицепремиерката задолжена за политики за добро владеење Славица Грковска на денешниот брифинг со новинарите укажа дека договорот со „Бехтел и Енка“ има клаузула за...

Измените на Законот за урбанистичко планирање, дел од пакетот за коридорите,...

Собраниската Комисија за европски прашања попладнево ја заврши расправата за Предлог-законот за измени и дополнување на Законот за урбанистичко планирање, по скратена постапка, и...

Почнаа работите за изградба на автопатот Прилеп-Битола

Автопатот Прилеп-Битола е најголем инфраструктурен проект од коридорот 10Д и заедно со трите делници од Коридорот 8 се најголеми капитални инвестиции, предуслов за економскиот...