Ознака: Бехтел и Енка

Груби се огради од влијание за изборот на подизведувачи на „Бехтел...

Ниту Владата, ниту било која политичка партија или министер не смее, не си дозволува и нема право и никаква можност да влијае врз изборот...

„Бехтел и Енка“ ги почна градежните работи на Коридорот 8

Во село Горна Бањица почнаа градежните работи на американско-турскиот конзорциум „Бехтел и Енка“ за пробивање на трасата на автопатот Гостивар - Букојчани (30,1 километар)...

Кон „Бехтел и Енка“ досега исплатени околу 167 милиони евра

Директорот на ЈПДП Ејуп Рустеми денеска информира дека кон „Бехтел и Енка“ досега се исплатени околу 167 милиони евра. Според Рустеми, моментно се вршат геомеханичките...

Исплатена втора транша од 53 милиони евра за изградбата на коридорите...

Исплатена е втора транша во износ од 53 милиони евра на наменската сметка за американско-турскиот конзорциум „Бехтел и Енка“, како дел од предвидените средства...

Коп: Нема да има ново вето, уставните измени се гаранција за...

Менувањето на Преамбулата на македонскиот Устав е гаранција за почеток на новата фаза од преговарачкиот процес на Северна Македонија со Европската Унија, уверува амбасадорот...

Пендаровски со својот правен тим ќе ги разгледува измените на законите...

Претседателот на државата Стево Пендаровски со својот правен тим ќе ги разгледа измените на законите поврзани со коридорите 8 и 10д донесени вчера од...

Собранието ги изгласа законските измени за изградба на автопатите од коридорите...

Собранието во рамки на денешното продолжение на 115-тата седница ги донесе измените и дополнувањата на петте закони поврзани со реализација на Договорот со „Бехтел...

Николоски тврди дека ќе бидат исплатени плус 11 милиони евра за...

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски попладнево, повикувајќи се на делови од договорот за изградба на коридорите, изјави дека ќе бидат исплатени дополнителни 11 милиони...

Ивановска: Колку што можеме најбрзо ќе го завршиме разгледувањето на договорот...

Претседателката на Антикорупциската комисија Билјана Ивановска најавува дека посебно внимание ќе посветат на оние делови од договорот со „Бехтел и Енка“ кои создаваат финансиски...

Aнтикорупциска го анализира договорот со „Бехтел и Енка“, Ивановска вели задачите...

На анализа на договорот со Бехтел и Енка се работи со полна пареа, изјави претседателката на Државната комисија за спречување на корупција, Билјана Ивановска. Како...