Ознака: Аналена Баербок

Бербок го повика рускиот амбасадор на разговор, поради осомничените за шпионажа

Шефот на германската дипломатија Аналена Бербок го покани рускиот амбасадор во Берлин, Сергеј Нечаев, на разговор во врска со приведувањето на две лица осомничени...

Бербок: Поголем број жени треба да учествуваат во решавање на конфликтите

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок на состанокот посветен на феминистичката надворешна политика, упати апел поголем број жени да учествуваат во решавањето на...

Германија бара формирање на специјален суд за руските злосторства во Украина

Шефицата на германската дипломатија Аналена Баербок денеска побара да се формира специјален меѓународен суд кој ќе ги гони руските лидери за инвазијата врз Украина. –...

Западен Балкан преку заеднички пазар се пробива на патот кон ЕУ

Земјите од Западен Балкан сакаат да создадат заеднички регионален пазар и на тој начин да направат важен чекор кон членството во Европската Унија, изјави...

Баербок не е за враќање на задолжителниот воен рок во Германија

Шефицата на германската дипломатија Аналена Баербок ја отфрла можноста за повторно воведување на задолжителниот воен рок во земјата, и покрај фактот што војната во...