Ознака: Џакарта

Голем пожар во складиште за гориво доведе до трагедија во Џакарта

Индонезиските спасувачи и пожарникари денеска трагаат по 16 лица кои се водат како исчезнати под урнатините на јагленисани куќи и згради, откако во големиот...

Камион удри во автобуска постојка, каде што ученици чекале превоз, најмалку...

Најмалку 10 лица, повеќето ученици од основно училиште, загинаа кога камион што превезувал железо удрил во автобуска станица во предградие на Џакарта. Учениците по завршувањето...

Во Џакарта отворен ресторан што виси во воздух

Луѓето што сакаат да искусат ручек или вечера на летачка платформа сега можат да го сторат тоа во Џакарта. Неодамна во овој индонезиски град...

Џакарта можеби нема повеќе да биде главен град на Индонезија

Индонезија размислува за промена на главниот град, бидејќи Џакарта има нерешливи проблеми, поради што се бара ново решение. Џакарта е многу загаден и пренаселен...

Полицијата во Џакарта ги растера демонстрантите со солзавец

Индонезиската полиција испука солзавец во обид да ги растера демонстрантите во центарот на Џакарта. Тие протестираат против новиот контроверзен закон за работни односи, изјави очевидец...

Бах: Не сум сигурен дали е-игрите имаат олимписка иднина

На олимписките игри не можеме да имаме е-спортови сѐ додека тие промовираат насилство и дискриминација, рекол Бах, претседателот на Интернационалниот олимписки комитет Претседателот на Интернационалниот...