Ознака: Јордан Плевнеш

Јордан Плевнеш добитник на највисокото општинско признание на Охрид

Поетот, драматургот и романсиерот, амбасадорот Јордан Плевнеш, е годинешниот добитник на највисокото признание што го доделува Општина Охрид - наградата „Патрон на градот –...

Промоција на драмата „Кирил и Методиј кои сте вие” од Јордан...

Светската промоција на француското издание на драмата „Кирил и Методиј кои сте вие“ од Јордан Плевнеш, во издание на Куќата на Европа и Ориентот,...

Награда од Црногорската кинотека за Јордан Плевнеш

Нововостановената меѓународна награда, која биенално ќе ја доделува Црногорската кинотека, го носи името на легендарниот бард на сценариото на југословенската кинематографија, Ратко Ѓуровиќ, со...

Поетски портрет на францускиот поет Луис Порке

Роден во Елбеуф, во 1949 година, Луис ПОРКЕ е автор на изобилство на трудови. Поет, новинар, есеист, либретист, преведувач, раскажувач, текстописец, предавач, соработувал со...

Академска церемонија за Јордан Плевнеш во Пантеон Асас Париз

Во очи на празникот Светите Кирил и Методиј, сесловенските просветители и Заштитниците на Европа, на парискиот Универзитет Пантеон Асас, дел на париската Сорбона се...

Екслузивно издание на „Последниот ден на Мисирков“ во Москва

По повод 120-годишнината од формирањето на „Македонското научно-литературно другарство“ во 1902 година во Санкт Петербург, издавачката куќа „У Никитских ворот“ од Москва ја објави...

Јордан Плевнеш едногласно избран за нов претседател на „Академиа Балканика Еуропеана“

На предлог на Претседателот на Европската Акедемија на Науките Уметностите и Книжевностите, Жан-Патрик Конрад, професор од Кралскиот колеџ од Лондон, македонскиот писател со интернационално...

Пендаровски приреди прием во чест на Јордан Плевнеш, добитник на наградата...

Во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски денеска беше организиран прием во чест на македонскиот писател и поранешен амбасадор во Франција, Јордан Плевнеш, добитник на...

На Јордан Плевнеш ќе му биде доделено Гран при за животно...

На македонскиот писател Јордан Плевнеш денеска свечено ќе му биде доделена Гран-при наградата, што го носи името на Анри Делуен, за афирмација на неговиот...

Овации за „Глобална комедија“ на Плевнеш во Софија

Во преполната сала на култниот Сатиричен театар, синоќа беше изведена светската премиера на најновата драма на македонскиот писател со интернационално реноме Јордан Плевнеш, „Глобална...