Ознака: јемен

Пандора и Сашо Саздовски поканети во Јемен

Од 4-24 август визуелната уметница Пандора Апостолоска Саздовска и скулпторот Сашо Саздовски се поканети да бидат визитинг професори во државата Јемен. За време на...

Во стампедо во Јемен загинаа над 85 луѓе: Несреќата настанала додека...

Најмалку 85 лица загинаа, а повеќе од 300 се повредени во стампедо во главниот град на Јемен, Сана, за време на настан за делење...

Хутите воведуваат строги ограничувања за хуманитарните летови во Јемен

Бунтовниците Хути во Јемен најавија строги ограничувања на хуманитарните летови кои пристигнуваат во Сана. Управата за цивилно воздухопловство управувана од Хутите соопшти дека ниту еден...

Ал каеда, сепаратистите и безбедносните сили опфатени во крвава пресметка во...

Екстремисти на Ал каеда денеска убија околу 20 припадници на јеменските безбедносни сили во напад во јужната провинција Абјан, изјави портпаролот на силите на...

Саудуска Арабија почна воена акција против Хутите во Јемен

Коалицијата предводена од Саудиска Арабија денеска почна воздушни напади врз јеменската престолнина Сана и пристанишниот град Ходеида, со намера да ги запре нападите врз...

Јемен и Етиопија најпогодени од хуманитарни кризи во 2021 година

На светот, за жал, никогаш не му недостигаат хуманитарни кризи, а минатата 2021 година, се разбира, не беше исклучок. Според податоците на ООН, актуелната...

Се стравува дека 300 мигранти се удавиле кај брегот на Јемен

Претставник на ОН денеска изјави дека е можно околу 300 мигранти да се удавиле откако нивниот брод се превртел во близина на брегот на...

ИОМ: Јемен е опасно место за заглавените мигранти

Меѓународната организација за миграција (ИОМ) го опиша Јемен како опасно место за заглавените мигранти и повика да им помогне безбедно да се вратат во...

Во Јемен јужните сепаратисти создаваат сопствена економија во Аден

Сепаратистите на Јужниот преоден совет (СТЦ) во Јемен создадоа посебна економија на југот на земјата и ја попречуваат улогата на јеменската влада, тврди економскиот...

Јеменските пчелари ѝ пркосат на војната за производство на „течното злато“

Во Јемен, медот што се прави од цветовите на дрвото сидар, познато на Блискиот Исток и како дрво „џуџубе“, се негува како симбол на...