Ознака: Јанез Јанша

Македонија треба да се интересира за глобалните случувања, а не за...

Наводниот документ за промена на балканските граници повторно се актуелизира Нонпејперот за промена на балканските граници, што минатата година го разбранува регионот, повторно се актуелизира...

Јанша: Некои лидери не сакаат проширување на ЕУ зашто вака имаат...

Словенија во текот на своето претседавање со Советот на ЕУ се избори во документите повторно да се воведе поимот „перспектива за членство“, наместо само...

Јанша им испрати писмо на сите граѓани, ги повика да се...

Словенија ја засилува кампањата за вакцинација против ковид-19, така што вакцината ќе биде достапна и во скијачките центри, а сите граѓани добија писмо од...

Словенечкиот премиер и министерот за одбрана добија писма со смртна закана

Словенечкиот премиер Јанез Јанша добил пратка со закана за смрт за нему и неговото семејство, а слична закана добил и министерот за одбрана Матеј...

Твитот на Јанша за марионетите на Сорос предизвика политичка бура во...

Словенечкиот премиер Јанез Јанша се соочува со критики откако на Твитер напиша дека дел од европратениците за марионети на американскиот милијардер Џорџ Сорос. Меѓу споменатите...

Јанша: Членството во ЕУ е голема предност од наша страна

Има една голема предност од наша страна: Членство во ЕУ. Мислам дека никој или речиси никој од Западен Балкан не сака да биде дел...

Заев-Јанша-Вархеји: Македонија и Албанија што поскоро да ги почнат преговорите

Претседателот на Владата, Зоран Заев, како дел од неговата програма со активности на Бледскиот стратешки форум, се сретна со премиерот на Словенија, Јанез Јанша,...

Јанша: Нема да дозволиме да се повтори стратешката грешка од 2015...

Премиерот на Словенија Јанез Јанша рече дека Европската Унија нема да отвори хуманитарни или миграциски коридори за Авганистан, пренесуваат медиумите во регионот. - Нема да...

Група Словенци протестираа пред Европскиот парламент против Јанша

Група Словенци протестираа денеска пред зградата на Европскиот парламент против премиерот Јанез Јанша, барајќи заштита на владеењето на правото во Словенија, која го презеде...

ЕУ мора да ги исполни ветувањата кон Македонија и Албанија

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен истакна дека се надева оти преговорите со Македонија и со Албанија ќе бидат отворени за време...