Ознака: хемиско оружје

САД со обвинување дека руските сили користеле хемиско оружје во Украина,...

Стејт департментот ја обвини Русија дека го користела хемиското оружје „хлорпикрин“ против украинските сили со што ја прекршува Конвенцијата за забрана за употреба на...

Украинските сили извршиле напад со хемиска муниција кај Соледар, обвинува руската...

Украинските сили извршиле напад со забранета хемиска муниција врз руските позиции во близина на градот Соледар, во таканаречената Доњецка Народна Република во источна Украина,...

Бајден го предупреди Путин да не користи хемиско или нуклеарно оружје...

Претседателот на САД, Џо Бајден го предупреди својот руски колега Владимир Путин да не користи хемиско или тактичко нуклеарно оружје во Украина. Бајден во интервју...

Русија тврди дека Украина употребила хемиско оружје во регионот Запорожје

Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека украинските сили употребиле отровни материи против руската војска во регионот на Запорожје. - На заднината на воените порази...

Пентагон: САД го уништија своето последно хемиско оружје

Соединетите Американски Држави ја уништија и последната ракета М55 што го содржи нервниот агенс VX како дел од владината програма за елиминирање на хемиското...

Русија тврди дека нема хемиско оружје од 2017 година

Организацијата за забрана на хемиско оружје (OPCW) е загрижена поради неодамнешните непотврдени извештаи за употреба на хемиско оружје во Мариупол, соопшти организацијата. Портпаролот на организацијата...

Лондон ги проверува тврдењата за хемиски напад во Мариупол, проруските сили...

Велика Британија се обидува да ги потврди наводите дека руските сили употребиле хемиско оружје во нападот на украинскиот стратешки пристаништен град Мариупол, што е...

Британија: Многу сме загрижени за можен руски напад со хемиско оружје

Велика Британија е „многу загрижена“ поради можноста Русија да употреби хемиско оружје во Украина, изјави денеска британската министерка за надворешни работи Лиз Трас за...

Песков: Русија не развива хемиско оружје

Русија не работи на развој или подобрување на какво било хемиско оружје, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Изјавата доаѓа во време на шпекулации дека...

Помпео: Асад во мај користел хемиско оружје

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео, изјави дека САД дошле до заклучок оти сирискиот претседател, Башар ал-Асад, користел хемиско оружје за време на битката со...