Ознака: уметник

Инспириран сум од импресионизмот и романтизмот, кои ја опишуваат лиричноста на...

Мартин Буровски, уметник Мартин Буровски (р.1998 година) од 2006 година до 2013 живеел во домот за деца без родители „СОС детско село“ во Скопје, каде...

Светски познатиот уметник Јонас Стал изложува во МСУ

Во Музејот на современата уметност – Скопје е отворена самостојна изложба на светски познатиот уметник Јонас Стал – „Станица пропаганда“. Холандскиот уметник, кој е...

Ме интересираат разликите меѓу љубовните писма и денешните „облачиња“ на социјалните...

Дарко Алексовски, уметник „Помеѓу две страници нежно“ е насловена работилницата за пишување и читање љубовни писма, чиј ментор и координатор е Дарко Алексовски, а ќе...

Уметничките дела се она што останува кога ги раскопуваме урнатините од...

Како што созревам како човек и како што се бројат годините на овој свет, сфаќам дека ми се менува интересот за обработка на бучните...

Изложби на Владимир Темков во Њујорк, Солун, Истанбул, Белград

Јубилејна година за ликовниот уметник Познатиот македонски ликовен уметник Владимир Темков со ретроспективни изложби, под заеднички наслов „Робустен ликовен лиризам“, годинава обележува значаен јубилеј -...

Изложба на дела од црногорскиот уметник Петар Лубарда

Во Музејот на современата уметност – Скопје, на 1 март, со почеток во 20 часот ќе биде отворена изложба на дела од црногорскиот уметник...

Уживав додека го преточував традиционалното јадење во ликовно дело

Дарко Аницин, уметник „Боите на вкусот“ е насловот на интерактивната изложба на уметникот Дарко Аницин, која беше отворена на зелениот покрив на домот на културата...

Во моите дела ја потенцирам неизбежната поврзаност на човекот и природата

Милко Нестороски, уметник Пред скоро време ги претставивте вашите дела во Амбасадата на Малта во Хаг, што содржеше поставката? - Станува збор за настан посветен на...

Во Тајланд сфатив дека мојот дотогашен живот бил црно-бел

Филип Велковски, уметник Филип Велковски (1988 г.) е визуелен уметник. Дипломирал на Факултетот за ликовна уметност (2011) на отсекот сликарство со насока графички дизајн, продолжува...

Уметник прави илустрации со храна и секојдневни предмети

Кристијан Менса е уметник од Прага што со години ги забавува своите следбеници на неговиот профил на Инстаграм со забавни комбинации на илустрации и...