Ознака: указ

Пендаровски го потпиша указот за законските измени со кои се пролонгира...

Претседателот Стево Пендаровски го потпиша указот за измените на Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата со кои се пролонгира важењето на возачките дозволи...

Пендаровски го потпиша указот за прогласување на Законот за употребата на...

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска го потпишал указот за прогласување на Законот за употребата на македонскиот јазик, што во петокот го донесе Собранието...

Пендаровски одлучи да го потпише Указот за измените на КЗ, се...

Претседателот Стево Пендаровски денеска одлучил да го потпише Указот за прогласување на Законот за изменување и дополнување на Кривичниот законик, информираа од неговиот кабинет. -Со...

Не примам совети за потпишување укази од политички партии, рече Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски денеска повтори дека ќе ги чека конечните верзии на пакетот закони поврзани со изградбата на Коридорите 8 и 10д по што...

Ставот на Пендаровски за потпишување на указот чека на конечната верзија...

Кога ќе ја видиме конечната верзија на сетот закони за автопатските делници ќе можеме да знаеме за секој од нив каков ќе биде ставот...

Радев со указ ќе му предложи на бугарскиот Парламент да гласа...

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска ќе објави указ со кој ќе му предложи на Парламентот да гласа за кандидатурата на Николај Габровски за премиер....

Зеленски ја продолжи вонредната состојба и мобилизацијата во Украина

Со нов Указ на украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска за 90 дена е продолжена вонредната состојба и мобилизацијата во земјата, а важноста на одлуката...

По побараниот увид во доказите против неа, Јанева вратена во притвор

Катица Јанева околу еден час се задржа во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција. Јанева не даде исказ, туку првин сакала да изврши...

Пендаровски потпиша укази на четири системски закони и на Законот за...

Претседателот на државата, Стево Пендаровски денеска ги потпиша указите за прогласување на Закон за судовите, на Закон за управни спорови, на Закон за прекршоци...

Трамп потпиша указ за вонредна состојба поради ѕидот на границата со...

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва прогласи вонредна состојба за да добие пристап до милијарди долари за изградба на ѕид долж границата меѓу САД и...